Maturity pokračují. Didaktické testy z druhého jazyka a těžší matematiky skládá téměř 5000 studentů

Státní maturity pokračují. Hodinu po poledni zasednou studenti k didaktickým testům z cizího jazyka – vyjma angličtiny, tu už mají maturanti za sebou. A už zhruba za hodinu a půl usednou do lavic ti studenti, kteří si zvolili nepovinnou náročnější matematiku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Písemné maturity z matematiky v Gymnáziu Nad Štolou.

Písemné maturity z matematiky v Gymnáziu Nad Štolou. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ve 13 hodin začne skládat didaktické testy z druhého cizího jazyka 1478 maturantů, kteří se ke zkoušce přihlásili poprvé. Na zkoušku z němčiny a ruštiny dorazí stovky studentů, ze španělštiny bude maturovat 149 studentů a k francouzštině je přihlášeno zhruba 70 maturantů. 

Začínají státní maturity. Jde k nim nejvíc žáků za dekádu, většina si k českému jazyku zvolila angličtinu

Číst článek

Další tisíce studentů budou psát náročnější verzi testu z matematiky, přihlásily se jich o čtyři stovky více než loni. Ke zkoušce má dorazit 3481 studentů.

Za složení náročnější matematiky mohou studenti získat body navíc při přijímacím řízení na některé vysoké školy. 

Pondělní testy se podle vyhlášky z roku 2020 neznámkují, ale hodnotí se jen na úrovni prospěl, nebo neprospěl a také procenty. Celkem mohou studenti získat až 50 bodů, ke složení zkoušky jich potřebují 17.

Další v pořadí jsou ústní maturity. O jejich termínech rozhodují ředitelé středních škol, konat se musí v rozmezí mezi 16. květnem a 10. červnem.

Výsledky do 15. května

Maturanti už za sebou mají didaktické testy z matematiky, angličtiny, češtiny a literatury.

Umělá inteligence a interaktivní úlohy. Dojde k velké proměně finálních zkoušek, předpovídá ministr Bek

Číst článek

Výsledky didaktických testů má organizace Cermat, která maturity připravuje, školám poslat do 15. května. Letos se k maturitě přihlásilo poprvé skoro 76 tisíc studentů, dalších několik tisíc zkoušku v jarním termínu opakuje.

Zkouška je podle zákona povinná z českého jazyka a literatury. Druhý předmět si studenti vybírají mezi matematikou a cizím jazykem. Víc si jich tradičně volí cizí jazyk, na matematiku se letos přihlásilo necelých 14 tisíc studentů.

Výjimku tvoří studenti pražského Gymnázia Nad Štolou. „Protože z matematiky je jen jeden test, zatímco z jazyka mají písemku a ústní zkoušku. Proto si u nás většinou vybírají matematiku,“ uvedla  ředitelka a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

Přerušení v Litvínově

Dosud největší komplikaci při skládání zkoušek zaznamenali v Litvínově. Tamní gymnázium muselo v pátek, v den testů, evakuovat policie. Do budovy se vloupal muž a přespal v ní. Školu kvůli tomu pak prohledávali i pyrotechnici.

Policisté už muže dopadli a obvinili, a to nejen za pobyt ve škole.

„Ve škole odcizil tři vložky zámků a dekorační nábojnici. Pak budovu opustil, při tom poškodil uzamčené dveře. U nedalekého obchodu se měl z vozidla zmocnit peněženky s platební kartou,“ popsal policejní mluvčí Václav Krieger. 

Eliška Balcárková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme