noviny

| ČTK |Ekonomika

Sněmovna schválila komunistický návrh na 10procentní DPH u novin a časopisů. Má podpořit jejich prodej

Daň z přidané hodnoty u novin a časopisů se zřejmě sníží z nynějších 15 na 10 procent. Změnu navrhli poslanci opoziční KSČM a Sněmovna ji schválila ve zrychleném režimu. Vláda sice s tímto návrhem loni vyslovila nesouhlas, ve středu však pro něj vedle opozice hlasovala i řada koaličních poslanců. Předlohu nyní dostane k projednání Senát. V účinnost má vstoupit na začátku příštího roku a podle poslance Jiřího Dolejše (KSČM) má pomoct zvýšit prodej tisku.

|Dominika Píhová |Zprávy ze světa

'Milý Marku, zneužíváš svou moc.' Šéfredaktor kritizuje Zuckerberga kvůli smazání známé fotografie z vietnamské války

Kritický dopis adresovaný Marku Zuckerbergovi, zakladateli sociální sítě Facebook, otiskly na úvodní stránce největší norské noviny Aftenposten. Šéfredaktor deníku Espen Egil Hansen v něm kritizuje Facebook za smazání historické fotografie z války ve Vietnamu. Zuckerberga přitom označil za „nejmocnějšího editora světa“ a vyjádřil obavu ze zasahování sociální sítě do zpravodajských obsahů.

|Lenka Kabrhelová, Petra Novotná |Zprávy z domova

Ministr financí Babiš žádá omluvu po americkém časopisu Foreign Policy, list si za článkem stojí

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš žádá omluvu po americkém magazínu Foreign Policy. Babiš, který je na návštěvě Spojených států, pohrozil listu dokonce žalobou. Důvodem je článek, který v souvislosti s osobou Andreje Babiše varuje před oligarchizací české politiky a možným ohrožením demokracie v České republice. Časopis si ale za článkem „Už i Češi mají problém s oligarchy" stojí.

|Jan Bachorík |Regiony

Litoměřice čelí žalobě za neposkytnutí prostoru opozici v radničních novinách

Kvůli neotisknutí povolebního článku hnutí ANO v radničním zpravodaji čelí Litoměřice žalobě z porušení tiskového zákona. Hnutí ANO, které vyhrálo komunální volby a následně skončilo v opozici, chtělo otisknout vyjádření k povolební situaci. To město odmítlo, zastupitelé za ANO proto podali na město žalobu. Jde o jednu ze tří žalob, které jsou podány v souvislosti s tím, že se zastupitelé nemohli vyjádřit v obecních či městských novinách. Vyváženost radničních novin hodnotí sdružení Oživení, které provozuje internetové stránky hlásnátrouba.cz.