holokaust

| ČTK |Literatura

Jako mladík přežil holokaust, teď o tom vydal knihu. Skvělá čeština a detaily, chválí ji Topol

Knížku vzpomínek Co odvál dým aneb jak jsem přežil holokaust autora Miloše Bondyho ve středu představili v Knihovně Václava Havla. Třiadevadesátiletý pamětník hrůz druhé světové války na poslední chvíli kvůli zdravotnímu stavu do Prahy nepřijel. Poslal dopis, ze kterého pozdrav přítomným přečetla režisérka Olga Sommerová, která se s Bondym léta přátelí. Miloš Bondy v Osvětimi přežil několik selekcí do plynu a zrůdné lékařské pokusy. V závěru války přežil pochod smrti a vrátil se do vlasti. Dnes žije ve Švýcarsku.

'Veselé Velikonoce, hodně zábavy na dovolené'. Muzeum získalo dopis od esesáka z Osvětimi

| ČTK |Historie

Muzeum na místě nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi dostalo jako dar dopis, který vlastnoručně napsal jeden z řadových esesáků z ostrahy tábora. "Je to první dokument tohoto druhu v našich archivních sbírkách. Až dosud nám jakýkoli příklad soukromé korespondence posádky SS chyběl," uvedl Wojciech Plosa, který má v muzeu na starosti archiv.

|Pavel Polák, dp |Zprávy ze světa

Zemřela Goebbelsova sekretářka. Do smrti tvrdila, že o nacistických zvěrstvech nevěděla

Ve věku 106 let zemřela někdejší sekretářka nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse. Podle informací agentury AP Brunhilda Pomselová dožila v domově důchodců u Mnichova. O své minulosti sekretářky jednoho z největších válečných zločinců 20. století příliš veřejně nemluvila. Až do své smrti ale tvrdila, že o brutálních nacistických akcích během holokaustu nic nevěděla.

|Jaroslav Skalický |Zprávy z domova

Zachránil mě plechový prstýnek od snoubence, říká žena, která přežila 4 koncentrační tábory

Svět si v pátek připomíná památku více než šesti milionů židovských obětí holokaustu. Právě 27. ledna roku 1945 Rudá armáda osvobodila nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka. Místo se stalo symbolem nacistického plánu takzvaného konečného řešení židovské otázky. Přečtěte si příběh jedné z českých vězeňkyň Zdenky Fantlové.

| ČTK |Zprávy ze světa

Od Eichmanna k Asadovi: nacistický kat Brunner zahynul v syrské kobce. Před smrtí 'trpěl a křičel'

Nacistický válečný zločinec Alois Brunner zemřel v roce 2001 v 89 letech v syrském Damašku, kde svá poslední léta strávil v mizerných podmínkách ve sklepení pod jedním bytovým domem. Píše o tom podle francouzského deníku Le Monde časopis XXI ve svém středečním vydání. Odvolává se při tom na tři svědky z řad syrských bezpečnostních složek, kteří měli za úkol Brunnera chránit.

Hanin kufřík vypráví tragický příběh sestry Jiřího Bradyho. Přibližuje hrůzy holokaustu milionům dětí

|Lenka Svobodová |Zprávy z domova

DOKUMENT. Hanin kufřík bývá srovnáván se slavným příběhem Anny Frankové. V roce 1999 se do muzea holokaustu v Tokiu dostalo zavazadlo Hany Bradyové, která ve 13 letech zahynula v Osvětimi. Ředitelka muzea Fumiko Išiokaová poté začala pátrat po jeho historii. Zjistila, komu kufřík patřil, a spojila se s bratrem židovské dívky Jiřím Bradym. Na základě pátrání vznikla v roce 2001 v Japonsku putovní výstava o Hanině životním příběhu. Zavazadlo také pomáhá pochopit hrůzy holokaustu milionům dětí po celém světě. Poslechněte si dokument Lenky Svobodové z roku 2008.

|Dominika Píhová |Zprávy ze světa

Nechytejte tu pokémony, je to nevhodné. Žádá návštěvníky americký památník holokaustu

Americký památník holokaustu a Arlingtonský národní hřbitov požádaly návštěvníky, aby během své návštěvy nehráli hru Pokémon Go. Jako na mnoha jiných místech po celém světě, i ve washingtonském muzeu a na virginském hřbitově, od sebe vzdálených necelých pět kilometrů, mohou hráči chytat pokémony. Podle Andrewa Hollingera, ředitele komunikace památníku, je hraní takové hry na místě, které připomíná oběti nacismu, „extrémně nevhodné“.

|Petr Vavrouška |Historie

Slovensko má své muzeum holokaustu, vzniklo na místě bývalého koncentračního tábora

Na Slovensku dnes otevřeli historicky první muzeum holokaustu. Vzniklo na místě bývalého pracovního a koncentračního tábora v Seredi. Jde o poslední dochovaný tábor na Slovensku. V květnu 2009 byl vyhlášen národní kulturní památkou. Slavnostního otevření muzea se zúčastnili premiéři České republiky a Slovenska Bohuslav Sobotka a Roberta Fico.