Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

V České Lípě si připomněli 80 let od tragického transportu vězňů ze Schwarzheide do Terezína

V České Lípě si v pondělí 28. dubna připomněli 80 let od pochodu smrti z pracovního tábora v německém Schwarzheide do Terezína. Transport tehdy projel i Českou Lípou. Do cíle se živá dostala jen asi polovina ze zhruba šesti stovek zajatců.

Česká Lípa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tragický transport vězňů tábora Schwarzheide do Terezína si připomněli i zástupci Izraele, Německa, Francie a Polska

Tragický transport vězňů tábora Schwarzheide do Terezína si připomněli i zástupci Izraele, Německa, Francie a Polska | Foto: Jiří Jelínek | Zdroj: Český rozhlas

„Nám se zdá velice podstatné, že oni nezahořkli. Mého otce se ptala jedna z jeho vnuček, jak je možné, že zase jezdí do Německa a má německé přátelé. A on jí odpověděl: Já přeci nemůžu nenávidět celý německý národ. Tam jsou dobrý a zlý lidi. Přeci záleží na tom, kdo co přesně z nich ve válce dělal,“ uvedla dcera posledního pamětníka pochodu smrti, dnes už tři roky zesnulého Hanuše Gaertnera, Erika Thommen Gaertnerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

V České lípě si připomněli 80 let od tragického transportu nacistických vězňů z lágru ve Schwarzheide do Terezína

„Pachatelé těchto zločinů ale pocházeli z Německé říše. Vraždili ve jménu ideologie, ale také ve jménu Německa. Této historické viny jsme si vědomi,“ řekl německý velvyslanec v Česku Andreas Kühne. Kromě něj byli na pietní akci přítomní také zástupci dalších států – velvyslankyně Izraele Anna Azari, velvyslanec Francie Stéphane Crouzat a Jacek Gajewski, chargé d'affaires Polska.

Pochod smrti

Pochod z pracovního tábora Schwarzheide vyrazil 19. dubna 1945. Nacisté vězně transportovali v uhelných vagonech i pěšky. V České Lípě vlak na konci války uvízl. Vynesli z něj 17 mrtvých, které pohřbili v lese u Sosnové.

Po válce exhumovaná těla skončila na takzvaném novém židovském hřbitově, který byl následně zlikvidován kvůli rozvoji města. Od roku 2004 je na místě v dnešním areálu základní školy Špičák památník.

„O jeho vybudování se zasloužilo město Česká Lípa, aby ani jeho občané nezapomněli, že za ztracenou svobodu se vždy tvrdě platí, a to zejména krví nevinných,“ sdělila starostka České Lípy Jitka Volfová z ANO.

Židovský mladík utekl z lágru do hor, chtěl přežít válku v zemljance. Vzpomínky Alexandra Gajdoše

Číst článek

„Pamatujeme na našich 6 milionů mrtvých – ženy, muže a děti. Pamatujeme na všechny ostatní zavražděné, též oběti z řad Romů a Sintů, homosexuálů, mentálně a tělesně postižených, politických vězňů a dalších. Vzpomínáme na dobu, kdy násilí panovalo nad světem a zlo se usídlilo na zemi,“ řekl pak David Maxa, rabín židovské obce v Děčíně. Jednotliví mluvčí také připomínali paralely 80 let starých událostí s tím, co se děje dnes na mnoha místech po světě.

Jiří Jelínek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme