Švýcarsko 0:2 Česko

Nacisté před 80 lety zjistili úkryt parašutistů. Prozradil ho mladík, kterého mučili a ukázali mu tělo matky

Je to 80 let, co si gestapo přišlo pro členy rodiny Moravcových. Jejich byt byl hlavním centrem parašutistů před útokem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Po krutých výsleších gestapo zjistilo, že parašutisté se ukrývají v pražském kostele svatých Cyrila a Metoděje.

Dnes před 80 lety Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chrám svatých Cyrila a Metoděje, krypta

Krypta v pražském kostele svatých Cyrila a Metoděje, kde se ukrývali parašutisté (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Daluege vyhlásil od 14. do 18. června pro protektorát amnestii. Kdo v těchto dnech odevzdá své zbraně nebo se dobrovolně dostaví, nebude potrestán. Po dobu této amnestie jsou již rozhodnuté popravy zastřelením zastaveny. Na konci této amnestie budou právě odsouzení popraveni,“ zapíše si do svého deníku v Berlíně 17. června 1942 ministr propagandy Joseph Goebbels.

Přehrát

00:00 / 00:00

17. června 1942: Prozrazení

V Praze mezitím vtrhne gestapo do bytu rodiny Moravcových, jedněch z největších podporovatelů parašutistů. Zatímco nacisté zatýkají Aloise Moravce, jeho ženě Marii se podaří otrávit. Jejich syna Vlastimila, zvaného Aťu, vylákají nacisté z rodinného statku zpět do Prahy telegramem o náhlé nemoci jeho matky.

Po příjezdu ho gestapo zatkne a sedm hodin brutálně mučí. Nakonec mu ukážou tělo Marie Moravcové. Teprve tehdy se 21letý Aťa zlomí a prozradí gestapu, že parašutisté se nejspíš ukrývají v kostele svatých Cyrila a Metoděje.

Už kolem poledne vnikne gestapo také do bytu Jana Zelenky Hajského. Do jejich rukou ale živý nepadne, stihne se otrávit dřív, než se k němu dostanou.

Historik: Děti zavražděných odbojářů sice cítí hrdost, ale často jim nezůstalo nic, ani majetek, ani uznání

Číst článek

V důsledku zrady Karla Čurdy nacisté dopadnou také podporovatele výsadku Silver A manžele Hanu a Václava Krupkovi v Polici nad Metují.

Gestapo řádí po celém protektorátu. Zatčeny jsou desítky lidí z domácího odboje. Parašutisté v kostele svatých Cyrila a Metoděje nemají tušení o ničem z toho, co se děje.

Na noc se kamarádi Jan Kubiš a Jozef Gabčík tentokrát rozdělí. Zatímco Gabčík spolu s Jaroslavem Švarcem, Janem Hrubým a Josefem Valčíkem zůstávají v kryptě, Kubiš, Adolf Opálka a Josef Bublík odcházejí hlídkovat na kůr.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme