OBRAZEM: Plzeňskou Škodovku před 72 lety zpustošil nálet 276 amerických 'létajících pevností'

Před 72 lety došlo k poslednímu velkému americkému náletu druhé světové války. Americké bombardéry B-17 zničily téměř tři čtvrtiny objektů v areálu plzeňských Škodových závodů. Zemřelo 76 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konec dubna 1945. Druhá světová válka se nezadržitelně blíží ke svému konci. Spojenci očekávají, že válka do pár týdnů skončí. Obávají se ale, že se Němci stáhnou do alpské pevnosti, kde budou dál vzdorovat spojeneckým vojskům. Pomoci jim měly i Škodovy závody v Plzni.

Škodovy závody byly jednou z posledních továren, která vyráběla tankové stíhače Hetzer a další těžkou techniku. Podle představ Spojenců měly zásobovat jednotky Wehrmachtu. Proto podle velení bylo nutné tomu zamezit.

Poslední velký útok americké 8. letecké armády začal 25. dubna 1945 brzy ráno. Z Velké Británie odstartovalo 307 amerických bombardérů B-17, známých jako Flying Fortress (létající pevnosti). Nad Plzeň jich doletělo 276.

První bomby dopadly na Plzeň před půl jedenáctou, bombardování továrny začalo ve tři čtvrtě na jedenáct. Během 50 minut trvajícího náletu svrhli letci na továrnu 526 tun bomb.

Škodovka hořela deset dnů a zničena byla téměř ze tří čtvrtin, jak dokazují i dobové fotografie, které iROZHLASu poskytlo Západočeské muzeum v Plzni. Zničeno bylo i přes 300 domů ve městě. Několik bomb dopadlo také na plzeňské letiště.

Přestože před náletem varovalo obyvatele Plzně české vysílání BBC dvě hodiny dopředu, vyžádal si nálet 76 obětí. Přitom přímo v areálu továrny jich zemřelo jenom šest. Zbytek zemřel v Plzni a okolních vesnicích, protože všechny bomby nedopadly tam, kam měly.

Na útok se díky upozornění stihla připravit německá protiletecká obrana továrny. Spojenci ztratili 11 bombardérů, většinu přímo nad Plzní, 58 letadel bylo těžce poškozeno a dalších 122 lehce.

Spojenci se snažili Škodovy závody v Plzni zničit už od samého začátku války. Z počátku jim to nedovolovala velká vzdálenost a malý dolet tehdejších letadel. Od roku 1942 do roku 1945 ale bombardovali Britové a Američané továrnu jedenáctkrát. Ale až poslední, dvanáctý nálet byl úspěšný.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme