Nečekaná slabina. Za dobytí belgické pevnosti Ebel-Emael může fotbalové hřiště

Belgičané ji považovali za nedobytnou hráz před německou invazí, nakonec ale pevnost Eben-Emael vydržela jen pár minut. Její tvůrci totiž neočekávali útok ze vzduchu. Osudnou se jí stalo fotbalové hřiště.

Ebel-Emael, Belgie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgická pevnost Eben-Emael | Foto: Eben-Emael

„Pevnost byla připravená na klasický útok po zemi pomocí tanků a dělostřelectva. Oni ale udeřili ze vzduchu. Bylo to úplně poprvé v dějinách, kdy někdo takto napadl pevnost. Použili k tomu kluzáky, se kterými se tiše snesli na pevnost a zlikvidovali její děla. Nasadili při tom i zcela nové zbraně jako kumulativní nálože," vysvětlil Marcel Verhasselt z organizace, která pečuje o zachování této památky.

Zbytek posádky se pak bránil ještě asi den, než kapituloval. „Po těch 15 minutách tu bylo spoustu mrtvých a zraněných, vojáci uvnitř pevnosti ale bojovali dál. Byli to většinou mladí muži kolem 20 let, kteří neměli nejmenší šanci proti speciálně vycvičeným německým výsadkářům," dodal Verhasselt.

Belgická pevnost Eben-Emael | Foto: flickr.com

Vnitřek pevnosti je restaurovaný do podoby, jak vypadal v době, kdy na ní 10. května 1940 ráno přistály první německé kluzáky. Kromě originální a částečně stále funkční techniky, dobového vojenského vybavení a místností pro velitele a posádku tu najdete i nearmádní zařízení jako holičství nebo márnici.

A podívat se můžete, jak nacisté dobytí pevnosti propagandisticky využili v dobovém filmovém týdeníku. Nasazení kluzáků přitom úplně zamlčeli a zbytek přikrášlili.

Při dobývání pevnosti sehrály důležitou roli fotbal a fotbalové hřiště. „Mladí vojáci byli zavření celé dny uvnitř. Dostali proto povolení, aby si nahoře vybudovali fotbalové hřiště a hráli tam fotbal. Toho si všimli Němci, když pevnost fotografovali ze vzduchu. Věděli tak, že na ní mohou přistát, protože tam určitě nejsou žádné miny," vysvětlil průvodce Marc Bonnyns-Gorissen.

A i když Česká republika odsud leží nějakých 900 kilometrů, i ta sehrála svou úlohu při dobytí tohoto železobetonového obra. „Němci nacvičovali ten útok půl roku a využili k tomu pevnosti v Sudetech, které jim padly do rukou při získání československého pohraničí. Poprvé tam také vyzkoušeli kumulativní nálože, které pak nasadili tady. Ještě dnes to můžete vidět v Králíkách," přiblížil Marcel Verhasselt českou stopu v nepříliš šťastném osudu pevnosti Eben-Emael.

Belgická pevnost Eben-Emael

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme