Obří asteroid Florence se v poledne nejvíc přiblíží k Zemi. Mine ji jen o sedm milionů kilometrů

V pátek kolem poledne se k Zemi nejvíce přiblíží obří asteroid Florence. Podle odhadů má velikost v průměru přes čtyři kilometry. Zemi mine ve vzdálenosti přibližně sedmi milionů kilometrů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asteroid (ilustrační foto) | Foto: NASA

Obří asteroid Florence nebyl ještě nikdy tak blízko k naší planetě, proto ho budou prostřednictvím nejrůznějších přístrojů sledovat astronomové po celém světě.

Obří teleskop v Číně má problém: zkoumání vesmíru narušují davy dychtivých turistů

Číst článek

„Kromě optických dalekohledů, kterých bude rozprostřena celá řada po zeměkouli, budou taky použity radary, konkrétně dva, Goldstone a Recibo. Goldstone je v Kalifornii a Recibo je na Portoriku. Oba budou mapovat povrch tohoto asteroidu v detailu. Budou také pátrat po možných satelitech v okolí tohoto tělesa, protože podle toho, co už o něm víme, tak jsou tam náznaky, že možná to nebude jen jedno těleso, ale ve skutečnosti dvě, které kolem sebe obíhají,“ vysvětlil Radiožurnálu Petr Pravec z Astronomického ústavu Akademie věd.     

Viditelný by měl být v České republice (pokud se vyjasní) asi od devíti hodin večer do půlnoci, kdy asteroid „zapadne“ za obzor, řekl České televizi Miloš Tichý, vedoucí observatoře Kleť. Znovu se Florence přiblíží k planetě Zemi za 40 let.

Kdo chce asteroid vidět, měl by navštívit některou z přístupných hvězdáren. K pozorování asteroidu je totiž kromě jiného potřeba alespoň malý astronomický dalekohled. Planetku můžete sledovat také na serveru planetky.cz.

Andrea Skalická, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme