Obří asteroid Florence se v poledne nejvíc přiblíží k Zemi. Mine ji jen o sedm milionů kilometrů

V pátek kolem poledne se k Zemi nejvíce přiblíží obří asteroid Florence. Podle odhadů má velikost v průměru přes čtyři kilometry. Zemi mine ve vzdálenosti přibližně sedmi milionů kilometrů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asteroid (ilustrační foto) | Foto: NASA

Obří asteroid Florence nebyl ještě nikdy tak blízko k naší planetě, proto ho budou prostřednictvím nejrůznějších přístrojů sledovat astronomové po celém světě.

Obří teleskop v Číně má problém: zkoumání vesmíru narušují davy dychtivých turistů

Číst článek

„Kromě optických dalekohledů, kterých bude rozprostřena celá řada po zeměkouli, budou taky použity radary, konkrétně dva, Goldstone a Recibo. Goldstone je v Kalifornii a Recibo je na Portoriku. Oba budou mapovat povrch tohoto asteroidu v detailu. Budou také pátrat po možných satelitech v okolí tohoto tělesa, protože podle toho, co už o něm víme, tak jsou tam náznaky, že možná to nebude jen jedno těleso, ale ve skutečnosti dvě, které kolem sebe obíhají,“ vysvětlil Radiožurnálu Petr Pravec z Astronomického ústavu Akademie věd.     

Viditelný by měl být v České republice (pokud se vyjasní) asi od devíti hodin večer do půlnoci, kdy asteroid „zapadne“ za obzor, řekl České televizi Miloš Tichý, vedoucí observatoře Kleť. Znovu se Florence přiblíží k planetě Zemi za 40 let.

Kdo chce asteroid vidět, měl by navštívit některou z přístupných hvězdáren. K pozorování asteroidu je totiž kromě jiného potřeba alespoň malý astronomický dalekohled. Planetku můžete sledovat také na serveru planetky.cz.

Andrea Skalická, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme