Němečtí odborníci chtějí opravit jednu ze zničených soch Buddhy v Bámjánu

Němečtí odborníci tvrdí, že by mohli opravit jednu ze soch Buddhy v západoafghánské provincii Bámján. Obří pískovcové sochy nechalo před deseti lety strhnout hnutí Taliban. Jejich obnova se bude zítra řešit na schůzce UNESCO v Paříži.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Buddhové z Bamjánu zářili barvami

Buddhové z Bamjánu zářili barvami | Foto: Technische Universität München

Plastiky staré 1500 let patřily k nejstarším sochařským památkám v Afghánistánu. Taliban je dal vyhodit do povětří, protože byly, jak tvrdil, neislámské.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obnově bámjánských soch mluvila ve Světě o druhé novinářka Petra Procházková

Oba Buddhové vytesaní z pískovce stáli ve výklencích skalního masívu v údolí Bámján. Ty i po deseti letech zůstávají prázdné.

„Sochy dnes v pravém slova smyslu neexistují. Je možné vidět jenom jejich obrysy, když si člověk stoupne na správné místo, a zůstaly výklenky, ve kterých sochy stály,“ popisuje současný stav zvláštní zpravodajka Lidových novin Petra Procházková, která v Afghánistánu dlouhodobě žila.

Němečtí odborníci teď tvrdí, že by možná mohli menší ze soch vysokou asi 30 metrů opravit. Podle profesora Erwina Emmerlinga z mnichovské technické univerzity by museli v bámjánském údolí postavit malou továrnu, anebo převézt asi 1400 úlomků do Německa.

Podle Procházkové nejde o první snahu o obnovu sochy. „Už od roku 2003 se o to pokoušel kde kdo. Nejaktivnější byli Japonci, kteří se po prozkoumání úlomků rozhodli, že by bylo nejjednodušší na skály pouštět laserem podobizny Buddhů. Pak se objevily další a další varianty a spor spočíval v tom, jestli vytvořit kopie, anebo využít ruiny, které pod výklenky leží,“ připomněla.

Organizace UNESCO, která zařadila bámjánské údolí v roce 2003 na seznam světového kulturního dědictví, bude o obnově bámjánských soch zítra jednat na konferenci v Paříží. Kromě profesora Emmerlinga se schůzky zúčastní i zástupci afghánské vlády, která má definitivně rozhodnout.

Helena Berková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme