Rybníček v Denisově ulici v Jeseníku zdobí sochy znázorňující nohy tří žen, které dělají ve vodě stojky. Veřejná instalace je součástí výstavy sochaře Kurta Gebauera.
Stáří soch moai se pohybuje okolo 400 až 700 let. Ví se, že byly věnovány náčelníkům ostrova, nikdo však nemohl přijít na to, proč byly vybudovány zrovna v této konkrétní oblasti.
Expozice s názvem Fantastická zvířata propojí vědecké poznatky i fantazii, staré mýty i moderní technologie. Na výstavě je na 250 exponátů zapůjčených z několika muzeí.
Na prázdné místo památníku Sedmidenní války v Orlové po desítkách let znovu dosedne majestátní Slezská orlice. Český rozhlas dva roky sledoval, jak věrná kopie pětimetrového sousoší vzniká.
Za výtvarným uměním není třeba chodit jen do galerií nebo do muzeí. Často stačí jen procházka po městě a člověk může objevit plno výtvarných děl. Například v Praze ale umělecká díla spíše zanikají.
„Lidé z toho začínají být unavení. Bylo tu příliš mnoho násilí. V Paříži je nepořádek a já chci pokračovat v normálním životě,“ řekla 32letá Pařížanka Amandine Betoutová.
Vatikán vrátí Řecku část sochařské výzdoby z Parthenonu. Římská katolická církev nazývá tento akt darem. Atény doufají i v navrácení soch ze sbírky Britského muzea.
Lotyšská vláda se rozhodla zbořit většinu sovětských památníků v zemi. Jedná se o symbolický krok odmítnutí části tamní historie. Cílem je také snížit napětí mezi rusky a lotyšsky mluvícími obyvateli.
Když byl vrak starořecké lodi v roce 1900 objeven nikoho nejspíše nenapadlo, že jej budou archeologové zkoumat i více jak sto let později. Zrovna v nedávné době, ale odborníci vyzvedl nové objevy,
„Největší problém by mohl nastat u kašny, kde jsou vyloženě trhliny, kam může zatékat voda,“ popisuje Jakub Ďoubal z Fakulty restaurování v Litomyšli jak pokračují práce na obnově Braunova betléma.
Není to úplně tak, že co je čisté, to je správně zrestaurováno, říká v rozhovoru pro Český rozhlas Hradec Králové restaurátor Jakub Ďoubal z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.
Enver Hodža 45 let šířil teror v Albánii, kde byly tisíce lidí pronásledovány a popraveny. Když před necelými 30 lety režim padl, desítky jeho soch neodolaly hněvu Albánců, píše AFP.
Marxisticko-leninská strana Německa završila vítězně svůj boj s radnicí Gelsenkirchenu. Vyšší správní soud rozhodl, že jí město nemůže bránit v odhalení sochy Lenina na předzahrádce vlastního domu.
S odstraněním sochy souhlasí i jeho pravnuk. „Svět nepotřebuje sochy, pozůstatky jiného věku, které neodrážejí ani hodnoty člověka, ani hodnoty rovnosti a spravedlnosti,“ řekl Theodore Roosevelt IV.
I pražská socha Winstona Churchilla nesla nápis, že tento státník byl rasista. Je na čase přehodnotit, jaké osobnosti si zaslouží být připomínány ve veřejném prostoru? Odpovídá historik Igor Lukeš.
V posledních dnech se terčem vandalů stalo více soch ve Spojených státech i v Evropě v souvislosti s protirasistickými protesty. Některé sochy byly strženy, jiná města je sama odstraňují.
Máme radši dějiny jednoduché a černobílé. Lépe se nám tak chápou. Pokud je ale vztyčování pomníků historickým aktem, pak je stejně důležité i jejich strhávání.
V Richmondu, který byl hlavním městem Konfederace, už padla socha generála Williamse Cartera Wickhama. Několik dalších konfederačních soch tam vandalové poničili a namále má i generál Robert Lee.
Aktivisté sestavili seznam 60 soch, které by v rámci boje za rasovou rovnost měly zmizet. Jsou na něm sochy Rhodese, Cromwella, Kolumba nebo sloup se sochou Nelsona na Trafalgarskému náměstí.
Práce českých a slovenských výtvarníků tam mohou lidé obdivovat od sobotního rána ve dvou stanech. V tom prvním jsou sochy zvířat, ve druhém jsou k vidění symboly všech světadílů.
Za zhruba 23 let dokončil na 70 soch inspirovaných biblickými příběhy, které se nyní rozprostírají po sedmi jeskyních koptského komplexu a dodávají mu starobylý vzhled.
V Rožnově pod Radhoštěm se zřítila hala, ve které se odehrává sochařské sympozium Ledové království. Stalo se to chvíli po otevření, nikdo z návštěvníků nebyl zraněn, škody půjdou do statisíců korun.