Čápům z Makova se narodila mláďata, vyklubala se už začátkem dubna

Záchranná stanice živočichů Makov na Písecku se raduje z nových přírůstků, čapí pár se už po několikáté stal rodiči. Z celkem pěti vajec se čápata začala líhnout 8. dubna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čáp, hnízdo, pták

Čáp, hnízdo, pták | Foto: Fotobanka Pixabay

První dvě mláďata se ze skořápky dostala 8. dubna, další o několik dnů později. Páté vajíčko je ještě celé. Samice sedí na vajíčkách asi 30 až 35 dnů.

Pět vajíček v čapím hnízdě není v přírodě zcela běžné. V zajetí, kde je dostatek potravy, si podle ošetřovatelů čápi troufnou na více mláďat, protože mají větší jistotu, že je uživí.

Rodiče nosí čápatům trávu a hmyz, který najdou ve výběhu. Jenom tam by ale samice dostatek potravy nesehnala. Od ošetřovatelů proto dostanou naservírované na malé kousky kuřat a myši.

Na rozdíl od svých rodičů mláďata nezůstanou v Makově. Po deseti týdnech čápata opustí hnízdo a učí se létat, v přibližně polovině července pak odletí do teplých krajin.

Čáp Honza je ve stanici rekordních třináct let a Maruška, už druhá partnerka čápa, čtyři roky. Honza společně se svými dvěma čápicemi odchoval už celkem čtyřicet mláďat.

Loňská čápata dostala před odletem na jih GPS vysílačku, takže bylo možné sledovat jejich pohyb. Bohužel dvě z nich uhynula. Další dvě dolétla až do Súdánu a Čadu. O jiných mláďatech, i když jsou kroužkovaná, nedostali ošetřovatelé z Makova dosud žádné zprávy.

Celou čapí rodinku můžete sledovat prostřednictvím webové kamery na stránkách Záchranné stanice Makov.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme