Čínští vědci sčítají sviňuchy. Ve volné přírodě už jich žije jen kolem tisíce
Čínští vědci zahajují sčítání volně žijících sviňuch. Více než měsíc budou hledat tyto největší říční predátory, aby zjistili, jak moc se na nich podepsaly převážně člověkem způsobené hrozby. V roce 2006 v nejdelší čínské řece Jang-c'-ťiang výzkumníci našli jen kolem 1800 sviňuch.
Sviňucha hladkohřbetá dostala jméno podle jedinečné siluety. Na rozdíl od ostatních kytovců totiž nemá hřbetní ploutev. Žije ve vodách kolem Indie, Číny a Japonska.
Hladkohřbeté sviňuchy patří k unikátní sladkovodní populaci a podle některých odborníků tvoří zcela samostatný druh. V roce 1991 jich vědci napočítali 2700, o patnáct let později 1800 a dnes jich ve volné přírodě žije údajně už jen tisícovka.
Hostem Rádia Česko byl zoolog Evžen Kůs. Tématem bylo vymírání sviňuch ve volné přírodě
„Je to poměrně vzácný druh. Sviňucha hladkohřbetá proniká do sladkých řek. A právě ty asijské řeky jsou dnes využívané pro rybolov a navíc se na nich staví stále více přehrad, což zvířatům ztrpčuje život. A tam, kde je husté osídlení, hrozí samozřejmě i znečištění,“ vysvětluje příčiny úbytku sviňuch zoolog Evžen Kůs.
Rovnou také dodává, že chov v zajetí a umělý odchov není v případě těchto zvířat možný. „Nemáme na to metodiku a zařízení. Záleží na tom, jak to ta zvířata s naší pomocí a nebo naší lhostejností zvládnou, nebo nezvládnou ve volné přírodě.“
Zmiňuje také přiklad delfínovce čínského. „Poslední jedinci žili také v této řece, v Jang-c'-ťiang. Už osm let ho tam ale nikdo neviděl, doplatil na činnost člověka,“ říká Kůs.
Sviňuchy mohou během 15 let zcela vymřít
Sviňucha může dopadnout stejně. Je to predátor na samém vrcholu potravního řetězce. Jejich počet tak odráží i to, v jakém stavu je celá řeka.
„Je to svázáno. Nadměrný rybolov jim bere přirozenou potravu, protože se živí rybami. A ryby vyhání i znečištění. Je to začarovaný kruh. Toto a stavba velkých přehrad jsou pro kytovce vždy velmi složité a přispívají k jejich vyhubení,“ konstatuje Kůs.
Reálné odhady říkají, že vymření sviňuch může nastat během 15 let. „Může to být i dříve, když dojde k nějaké ekologické katastrofě nebo když nebudou žádné ryby, které by sviňuchy mohly lovit. Může to naopak trvat i déle, když se tam dostanou sviňuchy z jiných řek,“ přemýšlí zoolog a uzavírá:
„Jejich populace klesá. Jsou to dlouhověká zvířata, a proto snadno zranitelná, protože populace se tak snadno neobnoví. Je to daň průmyslovému rozvoji, který Čína zažívá. Ten je pro volně žijící zvířata vždy problém.“