Olomoucká zoo otevřela návštěvníkům první safari na Moravě

Je první na Moravě, má devět hektarů, stálo 6 milionů korun a prohání se v něm 70 zvířat. Takové jsou parametry euroasijské části safari v olomoucké zoologické zahradě, kterým dnes projeli ve speciálním vláčku první návštěvníci. Na dotyk od volně pobíhajících muflonů, kamzíků, majestátních zubrů či stáda kozorohů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První návštěvníci nové otevřeného safari v Zoo Olomouc | Foto: ČTK

Kovová brána do safari se pomalu otevírá před turistickým vláčkem. Jako první se přišly podívat zvědavé černé kozy bezoárové. Zdálky vláček pozoruje zhruba dvacet elegantních kozorožců.

Zooložka Libuše Veselá z vláčku vystupuje a prochází v doprovodu reportérky bezbariérové safari pěšky - po stezce plné bobků, například i od kamzíka, který proskakuje těsně kolem.

Na růžcích má nasazené barevné nástavce. Prý je to známý potížista: „Má nasazené hadičky, protože proháněl samice a ostatní, zatrkával je a ty háčky jsou velmi ostré,“ vysvětluje Libuše Veselá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nově otevřené safari v olomoucké zoo navštívila i reportérka Blanka Mazalová

Nedaleko ve spleti stínů se vyvaluje velký los: „Losi nemají rádi slunce,“ podotýká zooložka. Je vidět, že slunce těmto severským zvířatům nedělá dobře. Zato si ale bez problémů zvykla na projíždějící vláček: „Vláček jim vůbec nevadí, nevyrušuje to, zvládají to úplně v klidu.“

Cestu občas zkříží další obyvatelé safari - jeleni sika. Dokonce přeskočili nízkou kamennou zídku a zašli se podívat k zubrům. Soužití mezi zvířaty zdá se přímo ideální. Některá jen zezačátku překvapila velikost jejich kamarádů:

„Když jsme otevřeli malý výběh a vpustili jeleny sika a muflony sem, hned ze začátku se několikrát stalo, že vlezli do výběhu k losům a zubrům. Na první pokus byli překvapeni, že vůbec něco takového velkého existuje,“ popisuje Veselá.

O majestátnosti zubrů a losů nelze pochybovat ani v jejich stáji. Třiapůlmetráková zubří samička Rosemary je podle chovatelů miláček, vstřícná a přátelská. Zatím si klidně pochutnává na seně. Se svým druhem Bojenem ho prý sežerou požehnaně.

Seno je navíc drahé a úzkoprofilové zboží: „Sena není moc a je problém ho shánět. A je drahé, stojí tak tři sta korun metrák,“ říká Veselá.

Návštěvníci ze safari vláčku do stáje neuvidí. I tak je ale čeká úchvatná podívaná na divoká volně se pohybující zvířata. Navíc se mohou již brzy těšit i na další pokračování safari - tentokrát třeba mezi vlky, soby, klokany, žirafami nebo přímorožci.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme