Parazit manipuluje s hlodavci

Hlodavec nakažený parazitem toxoplasmou je ochotný vběhnout kočce přímo do rány.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krysa, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Uživatel: Sardinelly

Prvok Toxoplasma gondii je dobře známým parazitem, jehož hlavním hostitelem jsou kočkovité šelmy. Mezihostitelem může být člověk, hlodavec a mnohé další druhy teplokrevných zvířat. Toxoplasma je už dlouho podezírána z toho, že ovlivňuje chování svého hostitele tak, jak je to pro ni výhodné. Nový doklad přinesli infikovaní samečci potkanů, které zkoumali vědci ze Stanfordovy univerzity. Potkani stejně jako jiní hlodavci prchají před pachem kočičí moče. Pokud jsou nakaženi toxoplasmou, chovají se zcela normálně, ale ztrácejí strach z koček a jejich pach je naopak přitahuje.

Pro parazita je to samozřejmě výhodné, protože zmanipulovaného hlodavce kočka snadno uloví. Přitom se sama infikuje toxoplasmou, která se může pohlavně rozmnožovat jen v těle kočkovitých šelem. A jakým způsobem parazit ovlivňuje chování hlodavců? Dřívější výzkum prokázal, že toxoplasma proniká do mozku, kde se usídlí v blízkosti „emočního centra“ amygdaly. Nyní vědci zjistili, že její přítomnost v potkaním mozku ovlivňuje nervovou aktivitu oblastí, které jsou klíčové pro útěkovou reakci před kočičím pachem. Zároveň parazit zneužívá sexuální pudy potkaního samečka. Když potkan ucítí pach kočičí moči, zaktivují se v jeho mozku stejné oblasti, jako kdyby ucítil potkaní samičku.

Zdroj: PLoS ONE

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme