Pražská zvířecí záchranka při povodních přijímala hladové rorýse i mláďata z odplavených hnízd

Sídlo Pražské zvířecí záchranky v Michli zaplavil po nedávných vydatných deštích rozvodněný potok Botič, přesto služba během většiny povodňových dní fungovala. Často se prý záchranáři museli postarat o hladové rorýse či o mláďata vodních ptáků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tři kachňata

tři kachňata | Foto: David Zítek

„My jsme nefungovali jenom jeden den. To bylo minulé pondělí, kdy nás spláchla voda a museli jsme řešit akutně povodeň u nás, v našem sídle. A druhý den v úterý už jsme normálně jezdili a zachraňovali zvířata, kterých bylo opravdu mnoho,“ uvedl záchranář z Pražské zvířecí záchranky David Zítek.

Často se prý ochránci museli postarat o rorýse obecného. Ten kvůli dlouhým dešťům neměl dost potravy, protože se živí poletujícím hmyzem. „Rorýsů tady v Praze jsme měli za dva dny, za to pondělí a úterý cirka šedesát,“ popsal Zítek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Anna Königsmarková

Obecně však povodní nejvíce utrpěli vodní ptáci. O hnízda přišly labutě a kachny. „Měli jsme případy, kdy jsme přijímali kachňátko, které to odplavilo někde na Smíchově a našlo se samostatné, takových případů bylo dost,“ přiblížil Zítek.

Hnízdo si podle něj ptáci umí poměrně rychle vybudovat znovu. A i jinak si příroda s následky velké vody většinou poradí sama.

„Lidský zásah je správný ve chvíli, kdy někdo najde třeba ptáče na zemi a ví, že je bezprizorní, poradí se s námi a případně nám ho dá do péče a my se o něj postaráme. Ale jinak samozřejmě nemůžeme chodit a nahrazovat jim hnízda nebo jim brát vejce z hnízd, ta příroda se s tím musí vypořádat sama. My zasahujeme až v případech, kdy je to opravdu nutné,“ poznamenal Zítek.

Velká voda ovlivnila také počet ryb v řadě pražských rybníků. Ryby vpluly do Vltavy a je možné, že se dostaly až do Německa.

Komu povodeň prospěla, je ropucha zelená. Žije v suchých terénech, kde je potřeba sezónních kaluží, aby se rozmnožovala. Velké srážky jí vytvořily ideální podmínky.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme