V Napajedlech přivítali první letošní hříbě, otcem je slovenský šampion Ryan

Napajedelský hřebčín, který je proslulý chovem anglického plnokrevníka, přivítal první letošní mládě. Hřebeček se narodil jedenáctileté Pelagii For Life, jeho otcem je někdejší slovenský dostihový šampion Ryan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letošní první hříbě ještě nemá jméno, navrhnout ho mohou lidé | Foto: Andrea Kratinová

Pelagie For Life měla předběžný termín porodu stanovaný na 17. ledna. Stihla ho na den přesně a po šesté hodině ranní začala podle ošetřovatelky Kateřiny Dobrovolné vysílat jasné signály, že se k němu schyluje.

„Paní hlídačka mi hlásila, že kobylka začíná být zpocená, takové žíly jí naběhnou na plecích a popochází, takže bylo vidět, že se chystá k porodu," popisuje ošetřovatelka.

Od chvíle, kdy kobylka slehla, se hřebeček narodil do dvaceti minut. Svůj třetí porod zvládla zkušená matka hladce a hříbě se mělo čile k světu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na první letošní hříbě v Napajedlech se byla podívat reportérka Andrea Kratinová

„Je silný, takže byl na nohách do hodiny a hned se snažil napít se od matky," potvrzuje Kateřina Dobrovolná.

První den života stráví hřebeček v boxe se svou matkou a až se trochu otrká, vyvedou ho ošetřovatelé ven. Už nyní se může začít těšit na pravidelné výběhy s maminkou i ostatními kobylkami a jejich hříbaty.

„Půl roku bude pod maminkou, až začne jaro a léto, tak půjdou na pastviny, kde si budou na obrovských pastvinách užívat volnosti, pastvy a pohybu," vysvětluje zootechnička Michaela Prausová.

První potomek Ryana

Otcem mláděte je slovenský dostihový šampion Ryan, pro kterého je to jeho vůbec první potomek. S dostihovou kariérou totiž skončil před rokem a teprve potom začal působit jako plemenný hřebec v Napajedlech.

„Je to nejlepší slovenský dostihový kůň současnosti, vyběhal osm milionů korun. Byl zvolený v roce 2005 koněm roku, měl za svoji kariéru 45 startů, dvacetkrát zvítězil a sedmnáctkrát se umístil," připomněla úspěchy hřebce Michaela Prausová.

V napajedelském hřebčíně je nyní ještě 48 březích klisen, které by měly porodit přibližně do května. První hřebeček, který už se může radovat ze života, ještě nemá jméno a ošetřovatelé se už nyní těší na návrhy od lidí, z nichž mu jedno vyberou. Mají ale podmínku - musí začínat na počáteční písmeno jména jeho matky, v tomto případě tedy písmeno P.

Martin Hromádka, Andrea Kratinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme