Želví vajíčka se domlouvají na líhnutí

Embrya v želvích vajíčkách spolu komunikují, aby synchronizovala líhnutí celé snůšky. Komunikačním prostředkem je zřejmě oxid uhličitý.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Párek želv emydur říčních (Emydura macquarii)

Párek želv emydur říčních (Emydura macquarii) | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Uživatel: Peripitus

Želvy kladou svá vajíčka do hlubokých jam, které vyhrabávají v sypkém terénu. Vývoj zárodků ovlivňuje teplota, která se v různých vrstvách hnízda může značně lišit. Vajíčka, která leží v chladnějších vrstvách vespodu hnízda, by se teoreticky měla vyvíjet pomaleji než ta, která se nacházejí v teplejším prostředí blíže k povrchu. Navzdory tomu se všechna vajíčka obvykle začínají klubat ve stejnou dobu. Mechanismus synchronizace líhnutí se zřejmě liší druh od druhu. Biologové ze Západosydneyské univerzity jej zkoumali u sladkovodní australské želvy emydury říční (Emydura macquarii).

Snůšku jedné samice rozdělili na dvě poloviny, které se po dvě třetiny inkubace vyvíjely v odlišné teplotě. V poslední třetině vědci dali vajíčka zase dohromady. Jejich monitorování ukázalo, že v přítomnosti vyvinutějších vajíček z teplejšího prostředí se u těch opožděných zvýší metabolismus a srdeční tep. Embrya z chladnějšího prostředí se tak snaží „dotáhnout“ ty vyspělejší, aby se všechna vajíčka mohla vyklubat najednou. Zvýšení metabolismu zřejmě stimuluje chemická komunikace. Vajíčka absorbují vzdušný kyslík a uvolňují oxid uhličitý. Vyspělejší zárodky uvolňují víc oxidu uhličitého a ty méně vyspělé zřejmě reagují na jeho zvýšenou hladinu ve svém okolí.

Zdroj: Proceedings of the Royala Society B

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme