České zpravodajské servery čelily útoku hackerů

Od rána čelily české zpravodajské servery útokům hackerů. Důvodem bylo pravděpodobně zahlcení serverů. Nefungovaly například Lidovky.cz, iHned.cz, Novinky.cz nebo iDnes.cz. Potíže měl i slovenský HNonline. Některé servery se ale s problémy potýkaly ještě odpoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač | Foto: Fotobanka PhotoRack

„Ještě máme výpadky. Pořád ještě dostáváme pomocí emailů a přes Facebook ohlasy, že v některých částech republiky to nefunguje úplně dobře a spolehlivě,“ řekla krátce před druhou odpoledne šéfredaktorka zpravodajství iHned.cz Lucie Tvarůžková.

Redakce o problémech informovaly na sociálních sítích. Některé se tam snažily přesunout i své zpravodajství. Podle Petra Kelina ze serveru iDnes.cz šlo pravděpodobně i distribuovaný útok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéfredaktor root.cz Petr Krčmář v poledních Ozvěnách dne

„Distribuovaný útok je způsob, jak vyřadit server z provozu tím, že čelí vysokému počtu požadavků z více míst. Počítače posílají nesmyslné požadavky, které zahlcují naše servery. Lidé se tak nemohou dostat na naše stránky," shrnul na Facebooku programátor mediálního domu MAFRA Ivo Škola.

Hackeři napadli české zpravodajské servery kolem půl deváté ráno. Dříve vedli takové útoky ze zahraničí, tentokrát šlo zřejmě o útok z Česka. I proto bylo podle odborníků řešení složitější. Zaútočit takovým způsobem může jen jeden hacker, čím více lidí se do něj zapojí, tím je útok účinnější.

Podobným útokům se podle šéfredaktora root.cz Petra Krčmáře brání velmi špatně. Odborníci totiž nedokáží snadno odlišit, kdo přichází na server jednoduše řečeno s dobrými úmysly a kdo s úmysly server zablokovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéfredaktorka zpravodajství iHned.cz Lucie Tvarůžková a šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek v Odpoledním Radiožurnálu

„Pokud jde útok ze zahraničí, tak většinou stačí třeba odříznout zahraniční provoz. Ale pokud útok přichází z počítačů z České republiky, tak je to průšvih, protože odlišení bývá velmi složité,“ doplnil Krčmář.

Šéfredaktorka zpravodajství iHned.cz Lucie Tvarůžková potvrdila, že se redakce obrátí na policii. „Podáme trestní oznámení, protože se chceme dozvědět maximum informací. Taky jsme již kontaktovali Národní tým pro kybernetickou bezpečnost,“ řekla Tvarůžková.

V zahraničí jsou podle šéfredaktora serveru Lupa.cz Davida Slížka poměrně běžné. „Hodně jsou spojované s aktivistickou skupinou Anonymous. Ta tyto útoky využívá jako formu digitální blokády nebo demonstrace,“ upřesnil Slížek.

Zpravodajské weby Českého rozhlasu i České televize fungovaly bez problémů. Útoky se podle Slížka ale můžou kdykoli opakovat. „Vzhledem k tomu, že zorganizovat takový útok není moc složité, a dokonce ve světě existují weby, které to nabízejí za peníze, tak si myslím, že podobné útoky se určitě opakovat budou,“ dodal Slížek.

Jakub Šídlo, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme