Čeští lékaři se zaměří na rozštěp obličeje u dětí. ‚Možná jsou trochu těžší vady než dříve,‘ míní

Manželé Orolínovi očekávali na začátku letošního roku narození zdravé holčičky. Jenomže se hned po porodu ukázalo, že jí špatně srostly rty i patro. S nějakou takovou formou obličejového rozštěpu se v Česku narodí ročně kolem 150 dětí. Lékaři z Prahy, Brna a Bratislavy přišli s novým projektem a chtějí se zaměřit na prozkoumání rizik této vady i sdílení zkušeností s její léčbou.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laura Orolínová s tatínkem

Laura Orolínová s tatínkem | Foto: Alena Hesová | Zdroj: Český rozhlas

„Dozvěděli jsme se to, až mi ji podávali do ruky na porodním sále. Tam jsou ty hormony, štěstí, takže to člověk v té chvíli ani nebral. Všichni nám pomáhali, takže jsme ani nepociťovali, že by to bylo něco jiného. A na malé to není vůbec znát, jen menší rozdíly v krmení,“ popisuje pro brněnský rozhlas Simona Orolínová, maminka Laury.

Přehrát

00:00 / 00:00

Týmy českých a slovenských lékařů se spojili v novém projektu a za pomoci rodičů chtějí rizika rozštěpové vady zkoumat. Poslehcněte si reportáž

Za pár dní šla holčička na první operaci. Rodiče pak několik dní s napětím čekali, až se znovu s upraveným rtem dokáže usmát. Teď po čtyřech měsících připomíná zákrok jen průhledná plastová spona v jejím nose.

„Vývoj dětské anestezie se zlepšil, takže jsme si mohli dovolit odoperovat první dítě v prvním měsíci života.“

Jak upozorňuje zakladatelka brněnského rozštěpového centra Jitka Vokurková, malá Laura bude muset jít během života ještě na několik operací. Spolupracují na nich lékaři z různých oborů. Včetně Olgy Koškové, která se věnuje ve Fakultní nemocnici Brno plastické chirurgii.

Průměrný věk odborných lékařů nepřestává stoupat. Dvě pětiny pediatrů už by mohly do důchodu

Číst článek

Lékaři si od koronavirové pandemie všimli jistých změn, pokud jde o rozštěpové vady obličeje. „Pandemie s čísly porodnosti velmi zamíchala a následná ekonomická krize k tomu také nepřispěla, takže jsme viděli, že počty rozštěpových dětí začínají skákat do plusu i minusu. S kolegy máme pocit, že začínají chodit trochu těžší vady než dříve a chceme se podívat, jaká je toho příčina,“ popisuje.

Lékařům má pomoct zmonitorovat situaci nový projekt dvou českých a jednoho slovenského centra. Vyzývají proto rodiče dětí s rozštěpem, které se narodily od roku 2017, aby vyplnili na stránce projektu RoRis dotazník, díky kterému získají zdravotníci přesnější data o rizicích spojených s těmito zdravotními problémy.

Alena Hesová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme