Archiv | zprávy ze dne 3. března 2007

|Martin Hromádka, Ľubomír Smatana |Zprávy ze světa

Záchranáři našli třetí oběť výbuchu v Novákách

Záchranáři našli tělo třetí oběti pátečního výbuchu muničního skladu v západoslovenských Novákách. Dosavadní bilance úřadů uvádí také 17 těžce zraněných, pět lidí se stále pohřešuje. Všichni postižení jsou civilisté, v době exploze nebyl v areálu jediný voják. Zneškodňování střeliva a výbušnin měli v popisu práce právě civilní zaměstnanci.

|Alena Benešová |Sport

Dálkařka Ščerbová má evropský bronz

Dálkařka Denisa Ščerbová získala na halovém evropském šampionátu v Birminghamu první medaili pro Českou republiku. Dvacetiletá atletka vybojovala bronz výkonem 664 centimetrů, kterým nvaíc vyrovnala vlastní český rekord. Mistryní Evropy je Portugalka Naide Gomesová v letošním světovém maximu 689 cm.

|Martin Ježek |Zprávy ze světa

Budoucnost Kosova vyvolala protesty etnických Albánců

Mezinárodní vojenské jednotky KFOR posílily svou přítomnost v kosovských městech. Důvodem jsou pokračující protesty kosovských Albánců proti jednáním o budoucnosti Kosova. V ulici Matky Terezy v Prištině se sešlo asi 1500 přívrženců hnutí Sebeurčení. Z místa zatím nejsou hlášeny žádné násilnosti.

|Martin Dorazín, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Novým varšavským arcibiskupem bude Kazimierz Nycz

Novým varšavský arcibiskupem bude biskup Kazimierz Nycz. Oznámil to papežský nuncius Józef Kowalczyk. Nový metropolita má především obnovit důvěru v katolickou církev, otřesenou nedávným skandálem kolem arcibiskupa Stanislawa Wielguse. Ten se měl stát metropolitou, ale ukázalo se, že v minulosti spolupracoval s komunistickou tajnou policií.

Malysz má čtvrté světové zlato

Polský skokan na lyžích Adam Malysz získal počtvrté v kariéře titul mistra světa. V japonském Sapporu ovládl závod na středním můstku. Světového šampióna z velkého můstku Švýcara Simona Ammanna porazil o 21 a pů bodu. Bronz patří Thomasi Morgensternovi z Rakouska. Nejlepší z českých skokanů byl osmnáctý Jakub Janda.

|David Koubek, Zuzana Fišerová |Zprávy ze světa

Zahraniční tisk o prodeji amerických raket Tchajwanu

Čína protestuje proti prodeji amerických raket Tchajwanu. Britský tisk si všímá únosů cizinců v Etiopii. Zahraniční média se také věnují pěvecké soutěži Eurovision Song Contest. Švýcarští vojáci ztratili směr a ocitli se v Lichtenštejnsku.

|Jan Kaliba |Sport

Neumannovou zastoupila Kamila Rajdlová

Klasický závod na třicet kilometrů vyhrála dnes v Sapporu finská běžkyně na lyžích Virpi Kuitunenová. Druhou Norku Kristin Steiraovou porazila nová mistryně světa skoro o sedm sekund. Bronz vybojovala v závodě s hromadným startem další norská běžkyně Therese Johaugová. Životního úspěchu na světovém šampionátu dosáhla Kamila Rajdlová. Při neúčasti Kateřiny Neumannové byla v cíli nejrychleji ze všech Češek a obsadila jedenácté místo.