Prezident mě navrhne do funkce ústavního soudce, potvrdil prorektor Gerloch

Prezident Miloš Zeman oficiálně potvrdil, že jako kandidáta na ústavního soudce Senátu navrhne prorektora Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha. Serveru iROZHLAS.cz to řekl sám Gerloch. Hrad ho podle jeho slov vyzval, aby dodal doklady potřebné k zahájení řízení.

Praha (Aktualizováno: 14:50 14. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleš Gerloch, právník a profesor na Právnické fakultě Univerzity Karlovy | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Včera (ve středu) jsem byl v Kanceláři prezidenta republiky a obdržel jsem žádost k dodání dokladů, které jsou k zahájení řízení potřeba. Oficiálně tedy začíná příprava na jmenování a pan prezident mě navrhne Senátu,“ uvedl Gerloch.

Ústavní soudce Musil předal prezidentovi svou rezignaci. Souhlasí s tím, aby ho nahradil Gerloch

Číst článek

Návrh horní komoře podle něj zatím Zeman neposlal, není ani jasné, kdy se tak stane. „Oficiálně mi ale bylo sděleno, že budu navržen,“ uvedl prorektor Univerzity Karlovy.

Hrad: Bez komentáře

Hrad nechtěl návrh komentovat. „O takových krocích zásadně informujeme oficiálně na webových stránkách Hradu,“ reagoval na dotaz Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Pokud Senát jeho kandidaturu schválí, nahradí odcházejícího ústavního soudce Jana Musila, který již s výměnou souhlasil. O navržení Gerlocha mluvil již v lednu po setkání ústavních činitelů předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Ten zároveň odhadl, návrh horní komorou projde.

Senát však doteď žádný dokument neobdržel. „Ačkoliv byl avizován prezidentův návrh na jmenování profesora Gerlocha ústavním soudcem již při první schůzce prezidenta s předsedou Senátu 6. prosince, k dnešnímu dni takový návrh nepřišel,“ uvedla mluvčí horní komory Eva Davidová.

Pochybnosti Senátu

Část senátorů se nicméně proti Gerlochovi postavila. Obávají se, že by mohl hlavě státu jako ústavní soudce stranit. Poukazují třeba na analýzu k vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA, na základě které Zeman tvrdil, že byl porušen zákon. Gerloch také například podpořil Zemana, když odmítl jmenovat Miroslava Pocheho (ČSSD) ministrem zahraničí.

Gerloch Zemanovu nabídku na ústavního soudce neodmítne. ‚K návrhu se kloním kladně,‘ říká

Číst článek

Hrad nicméně již dříve popřel, že prorektora Univerzity Karlovy vybral za zásluhy. „Prezident republiky nenavrhuje kandidáty na základě politické nebo jiné blízkosti či snad absolutní názorové shody, ale na základě odbornosti. Profesor Gerloch je bezesporu respektovaným odborníkem,“ řekl Ovčáček.

Spřízněnost s Hradem odmítl i Gerloch. „Nedomnívám se, že to je za odměnu, protože k tomu nevidím vůbec žádný relevantní důvod,“ je přesvědčen. Zopakoval, že pro Hrad vypracoval pouze dvě obecná stanoviska.

„Já jsem v tomto týdnu zaregistroval prohlášení, že mě hodnotí jako odborníka, a že mě jmenuje proto. I když nejsou naše názory v souladu,“ dodal vysokoškolský pedagog.

Ústavní soud bude dočasně pracovat v neúplné sestavě, soudců bude jen čtrnáct namísto předpokládaných patnácti.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme