Američtí experti hledají v Česku vhodné místo pro protiraketovou základnu

Libavá u Olomouce, to bude první z celkem tří vojenských výcvikových prostorů, které v příštích dnech detailně prozkoumá tým odborníků z americké vojenské agentury zabývající se obranou proti nepřátelským raketám. Dále se zaměří na újezd Jince mezi Příbramí a Rokycany a na prostor Boletice u Českého Krumlova. Spojené státy hledají vhodnou lokalitu pro umístění protiraketové základny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpálení ŘS ERINT

Odpálení ŘS ERINT | Foto: GlobalSecurity.org

Práce v terénu čeká Američany od zítřejšího rána s tím, že dílčí závěry zveřejní za týden. Ministr obrany Karel Kühnl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl, že americkou agenturu budou zajímat například klimatické podmínky a dopravní spojení. Rozhodovat se budou podle geologických a hydrologických podmínek lokalit a také podle toho, jaká je v místě infrastruktura a zázemí pracovní síly.

Obyvatelé Boletic nejsou možností umístění základny v tamním vojenském prostoru příliš nadšení a obávají se o bezpečnost. Na druhou stranu připouštějí, že přítomnost americké armády by mohla zmírnit nezaměstnanost, která je na Českokrumlovsku nejvyšší v kraji. Myslí si to i přednosta újezdního úřadu Karel Trněný: "Určitě by to bylo pro zaměstnanost celého regionu přínosem. Na území vojenského újezdu je v této chvíli ze 146 ekonomicky aktivních obyvatel přibližně 16 nezaměstnaných osob."

Podle neoficiálních informací by u obranného komplexu mělo sloužit několik set Američanů a základna by zaměstnala také místní obyvatele.

"Myslím si, že Česká republika, která je součástí hustě obydleného evropského prostoru, je vždy potenciálním cílem možného útoku. Vybudování celosvětově působícího systému obrany proti balistickým střelám přinese České republice zvýšenou bezpečnost," řekl Českému rozhlasu Karel Kühnl.

Washington oslovil kvůli vybudování raketového deštníku několik dalších středoevropských zemí. Odborníci ze Spojených států nedávno dokončili průzkum v sousedním Polsku a možná se budou zajímat i o Maďarsko.

Američané se mají rozhodnout na podzim. Pokud se nakonec rozhodnou pro Česko, požádají naši vládu a parlament o souhlas. "Česká strana se, pokud bude ze strany Američanů oslovena, bude muset rozhodnout, a to bude politické rozhodnutí, na to máme příslušné ústavní procedury. Naše rozhodnutí by mělo padnout v průběhu podzimu," potvrzuje ministr obrany.

Ve hře jsou tři varianty: V rámci systému, kterému se také říká Hvězdné války, by u nás Američané mohli vybudovat pouze radarové stanoviště. Další možností je pak umístění raketových sil a konečně třetí varianta předpokládá společnou radarovou i raketovou základnu.

Smyslem takzvané antirakety je zničit útočnou raketu vysoko ve vzduchu před jejím dopadem na cíl. Experti spočítali, že zařízení na severoamerickém kontinentu proti střelám vypáleným ze Severní Koree nebo Íránu nestačí.

Pavel Otto, Lucie Husárová 1, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme