Amnestii budu hájit kdekoli, říká Klaus. Na diskuzi s právníky ale do Senátu nepřijde

Senát pořádá veřejné slyšení na téma novoroční prezidentská amnestie. Přední právníci na něm budou rozebírat důsledky rozhodnutí prezidenta Václava Klause, kvůli kterému se na svobodu dostalo na 6500 vězňů. Klaus už předem řekl, že se debaty nezúčastní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud jednání o vládě selžou, chci rychlé předčasné volby, řekl prezident Klaus | Zdroj: ČTK

„Já o amnestii žádné silácké nové výroky říkat nechci. Já jsem připraven kdykoli, kdekoli, na jakémkoli fóru, racionalitu, správnost a oprávněnost té amnestie hájit,“ tvrdí Klaus.

„Naprosto rezolutně bych amnestii – i přes ten neuvěřitelný šum v médiích, který nastal – udělal znova, opravdu stejným způsobem,“ říká prezident.

Na slyšení v Senátu však Klaus přijít nehodlá. Neřekl ani to, zda na debatu dorazí někdo z prezidentské kanceláře.

Kvůli zastavení dlouhotrvajících trestních stíhání je pozván například ministr spravedlnosti Pavel Blažek nebo nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Promluvit by měla i advokátka Hana Marvanová, která připravila návrh na zrušení části Klausovy amnestie.

Veřejné slyšení by mohlo podle představ organizátorů vyústit ve změnu ústavy, která by omezila právo prezidenta zastavovat trestní stíhání. Kvůli této části amnestie už se část senátorů obrátila na Ústavní soud, který by ji podle nich mohl zrušit.

Martin Drtina, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme