Vysvětlení dluhopisů nestačí. Babiš zatěžuje vládu, měl by odejít, míní předseda sněmovny

Andrej Babiš (ANO) by měl podle šéfa Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) kvůli kauze dluhopisů sám opustit vládu. Bylo by to nejideálnější řešení, řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce. Podle předsedy poslanců ČSSD Romana Sklenáka Babiš dostatečně nevysvětlil nákup korunových dluhopisů. Měla by se proto podle něj sejít koaliční rada. Babiš již dříve rezignovat odmítl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš | Zdroj: ČTK

"Pan ministr financí by sám měl uznat, že ten problém je tak velký, že už nesnese odkladu a vyžaduje řešení, a měl by odstoupit. To si myslím, že by bylo nejčistší a nejideálnější," uvedl Hamáček.

Pokud by v kabinetu zůstali ostatní ministři za ANO, nebyl by to podle něj důvod k vypovězení koaliční smlouvy.

"Aby nás pan ministr Babiš přesvědčil, že všechny jeho operace byly legální a v pořádku, aby jsme řekli: 'Jasně, tak takhle to bylo a můžeme jít dál', to v tom jeho vyjádření chybí," uvedl pro změnu šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák v Partii na Primě s tím, že by se podle něj mělo jednat i o případném odvolání Babiše z vlády.

"Jednotlivé koaliční strany by si měly navzájem sdělit své postoje a pokusit se najít řešení," prohlásil. "To finální rozhodnutí je samozřejmě na premiérovi."

Bohuslav Sobotka se chce s dopisem podrobně seznámit. Vyjádří se příští týden.

Zákon jsem neporušil, píše Babiš poslancům. Vedení ČSSD si nechá čas na rozmyšlenou

Číst článek

Andrej Babiš v dopise, který doručil předsedovi dolní komory Janu Hamáčkovi z ČSSD, poslancům vysvětlil, jak dříve nakoupil korunové dluhopisy své tehdejší společnosti.

Tvrdí, že všechny jeho transakce se Agrofertem, který do února vlastnil, jsou legální. Nákup dluhopisů za zhruba 1,5 miliardy byl podle vicepremiéra zákonný i mravný.

Sklenák se s tím neztotožnil. "Já mám pocit, že dnes už je téměř jisté, že ta operace s korunovými dluhopisy skutečně měla sloužit k tomu, aby získal nezdaněný zisk z Agrofertu."

"Máme teflonového Babiše"

S Babišovým vysvětlením není spokojena ani pravicová opozice. "Babiš prostě nic nevysvětlil," uvedla podle ČTK poslankyně ODS Lenka Kohoutová. "Máme teflonového Babiše, po kterém všechno sklouzne," poznamenala.

Absurdní, jde o předvolební souboj, komentoval Zeman spor Sobotka - Babiš

Číst článek

Podle ní je jedinou možnou variantou odvolání Babiše, který je také vicepremiérem, z čela ministerstva financí. Premiér by se měl rozhodnout navzdory obavám z pádu vlády a posilování Babišova hnutí ANO.

Babiš si na středu domluvil schůzku s prezidentem Milošem Zemanem, o kterém se často mluví jako o jeho politickém spojenci. "On je přece jenom zkušený matador a já jsem politický amatér a stále naivní, i když ne tak jako na začátku," vysvětlil, proč chce slyšet Zemanův názor.

Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme