Od 15. června bez testů. Zelenou při cestování dostaly sousední země, Řecko i Chorvatsko

Češi se budou muset od 15. června prokazovat testy na covid-19 při návratu z Velké Británie a Švédska. Vláda schválila systém označující bezpečné země, do těch byly zařazeny sousední země včetně Polska, stejně tak turistické destinace Řecko či Chorvatsko.

Praha (Aktualizováno: 18:40 1. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do bezpečných zemí byly v systému, který schválila vláda, zařazeny sousední země včetně Polska, stejně tak turistické destinace Řecko či Chorvatsko. 

Češi se budou muset od 15. června prokazovat negativními testy na onemocnění covid-19 při návratu z Velké Británie a Švédska. Z dalších zemí Evropské unie budou moci přicestovat bez omezení, týká se to všech sousedních zemí včetně Polska i turistických destinací, jako jsou Řecko, Chorvatsko či Bulharsko.

Vláda na pondělním zasedání schválila systém označující bezpečné země pro cestování, uvedl na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). 

Země jsou v systému rozdělené do tří kategorií značících nízké, střední a vysoké riziko. Češi mohou bez omezení cestovat do států v prvních dvou kategoriích. Cizinci přijíždějící do Česka se ale budou muset nadále prokazovat testem i při cestě ze středně rizikových zemí, do nichž patří Itálie, Španělsko, Francie, Belgie, Nizozemsko, Portugalsko či Irsko.

Zahrádky a bazény

V další vlně uvolňování pravidel přijatých od března kvůli epidemii koronaviru zároveň vláda rozhodla, že od 8. června se budou moci konat akce pro maximálně 500 osob. Divadla, kina či koncertní sály budou moci zrušit rozestupy v hledištích, kdy musela mimo jiné nechávat neobsazované celé řady.

Vláda také rozhodla, že od stejného data navýší limity pro počty návštěvníků zoologických zahrad, botanických zahrad a arboret na 250 lidí na hektar, dosud jich mohlo být 150. Limit v sobotu pražská zoo vyčerpala už dopoledne. Od 15. června vláda plánuje na podobných místech zrušit zrušit limit úplně.

Zrušena budou od 8. června také omezení pro venkovní restaurační zahrádky a povinnost používat roušku v prostorách u bazénů. Pravidla pro relaxační prostory a dětské koutky v obchodních centrech budou zachována.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme