Afghánci se dožadují dokumentů o nevyjasněném úmrtí svého vojáka, říká Černochová

Nejen aktuální zásah Vojenské policie. S prověřováním loňského úmrtí afghánského vojáka, který údajně zastřelil českého psovoda Tomáše Procházku, souvisí také diplomatická nóta Afghánistánu. Tu do Česka zaslalo tamní ministerstvo zahraničí v červnu. Serveru iROZHLAS.cz to nyní řekla poslankyně ODS a předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová. Věc chce znovu otevřít v září ve sněmovně.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová

Poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová | Zdroj: Profimedia

„Je to záležitost, která se týká nějakého dotazování, dožadování nějakých dokumentů, které by měla poskytnout Česká republika, ale které poskytnout nemůže, protože šetření, které probíhalo, tak probíhalo i v Afghánistánu. Ty, které poskytnout může, tak poskytne,“ popsala redakci Černochová.

‚Prověřují úmrtí afghánského vojáka.‘ Vojenská policie zasahovala na generálním štábu a v Prostějově

Číst článek

Záležitostí se začala zabývat poté, co server iROZHLAS.cz na diplomatickou nótu afghánských úřadů upozornil. Z původní reakce tiskového odboru ministerstva zahraničí vyplynulo, že podnět souvisí se smrtí trojice českých vojáků loni v srpnu. Černochová ovšem ve středu uvedla, že jde až o říjnovou smrt českého psovoda Tomáše Procházky.

Mučení Afghánce?

Českého vojáka údajně zastřelil příslušník afghánských ozbrojených sil Vahidulláh Chán. List New York Times poté v listopadu napsal o vyšetřování českých a amerických vojáků, kteří se údajně podíleli na zabití afghánského vojáka podezřelého z Procházkovy smrti.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) loni na podzim odmítl, že by čeští vojáci měli na jeho smrti vinu. Vedení ministerstva a armády současně zdůraznilo, že okolnosti úmrtí se standardně vyšetřují stejně, jako je v jiných podobných případech obvyklé. Současné kroky Vojenské policie by měly být součástí tohoto prověřování.

„Na základě vašeho článku jsme s panem předsedou zahraničního výboru Lubomírem Zaorálkem, ještě v době, kdy zasedala Poslanecká sněmovna, požádali o rychlou schůzku zástupce ministerstva zahraničních věcí, ministerstva obrany a Armády ČR, abychom se dozvěděli informace, které se týkaly té diplomatické nóty,“ upřesnila Černochová.

Diplomatická nóta

Jde o formu oficiální komunikace mezi dvěma státy. Podle Slavomíra Horáka z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy je diplomatická nóta běžný nástroj. „Není to nic tak strašného. Diplomatické nóty jsou standardním nástrojem pro získání vyjádření k určité věci, které potřebují oficiální cestou,“ řekl.

Zástupci ministerstva i armády poslankyni podle jejích slov ubezpečili, že čeští vojáci se nedopustili ničeho nezákonného. „Nové skutečnosti jsme se s panem Zaorálkem na toto téma nedozvěděli. Jen tu novou skutečnost, že se ta věc šetří tedy i v České republice, že si státní zastupitelství vyhradilo právo o této věci informovat, takže Vojenská policie vlastně k tomu nemůže podávat žádné komentáře,“ pokračovala Černochová.

Případ podle Deníku N dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. „Zveřejníme k tomu ve čtvrtek tiskovou zprávu. Případ se nadále prověřuje, není tedy vhodné uvádět jakékoli detaily. Úkony stále probíhají a nechci říkat, o jaké úkony jde a kolik je zadržených,“ řekl k tomu dozorující státní zástupce Michal Muravský.

Zásah Vojenské policie

Vojenská policie zasahovala v úterý na generálním štábu a v Prostějově, kde sídlí armádní 601. skupina speciálních sil. Zásah proběhl právě kvůli úmrtí afghánského vojáka, který měl údajně českého psovoda zastřelit.

Policisté podle Jany Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany vykonali některé úkony trestního řízení.

Afghánský voják byl zatčen afghánskými jednotkami a vzat do vazby západních sil. V době, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, byl zbitý a v bezvědomí, odvolával se na podzim americký list na afghánské úředníky. Krátce poté muž zemřel.

Smrt českých vojáků

Poslanci v branném výboru se otázkou zabývali 24. října. K incidentům v Afghánistánu by se přitom měli poslanci vrátit už v září, řekla Černochová. „Já budu chtít na zářijovém výboru pro obranu, abychom se k tomuto vrátili, protože jsme se už po tom incidentu na výboru pro obranu tomu věnovali, ten bod máme přerušený právě do ukončení toho šetření,“ doplnila.

Smrt českých vojáků

Čeští vojáci byli v Afghánistánu loni terčem tří vážných incidentů. Na začátku srpna po útoku sebevražedného atentátníka zemřeli tři vojáci. Ve středu 17. října Lidové noviny uvedly, že se české speciální síly podílely na útoku na extremisty zapojené právě do srpnového atentátu na české vojáky. Při akci byl podle deníku zabit jeden člověk a další zajat, podle České televize bylo mrtvých a zajatých víc.

Celou záležitost už loni na podzim projednávali poslanci na sněmovním výboru pro obranu. Tehdy se usnesli, že koaliční operace speciálních sil v Afghánistánu, která po útoku proběhla, byla v souladu s mandátem českých vojáků v zahraničí. V médiích se totiž objevily informace, že se jednalo o odvetu a že akce neproběhla v rámci bojových operací.

V ten samý den, jako vyšla zpráva v Lidových novinách, bylo při útoku zraněno pět českých vojáků, z toho jeden vážně, když u jejich obrněného automobilu explodoval civilní vůz naplněný výbušninou. Generál Štefan Muránský, zástupce ředitele Společného operačního centra, tehdy řekl, že nešlo o odplatu za útok českých vojáků na pachatele předchozího atentátu v Afghánistánu. Náčelník generálního štábu armády Aleš Opata poté uvedl, že pumový útok nemířil cíleně na české vojáky, ale na kolonu koaličních vozidel.

V pondělí 22. října ovšem přišla třetí tragická zpráva. Při útoku na vozidlo české armády na základně v afghánské provincii Herát zemřel český kynolog Tomáš Procházka a další dva vojáci byli zraněni. Severoatlantická aliance uvedla, že podle indicií podnikl útok na české vojáky v Afghánistánu člen tamních bezpečnostních sil. Podle článku amerických novin The New York Times mělo jít o afghánského vojáka Vahidulláha Chána.

Toho měly zadržet afghánské jednotky a předat ho do vazby aliančním vojákům. Chán byl obviněn, že zabil českého psovoda Procházku. Afghánský voják byl poté ve vazbě, kde ho držely alianční jednotky. Následně měl být vrácen afghánské straně zbitý a v bezvědomí, uvedl podle amerických novin afghánský člen rady provincie Herát Vakíl Ahmad Karuchí.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) už dříve odmítl, že by se čeští vojáci v Afghánistánu podíleli na smrti afghánského vojáka Chána.

Právě posledního případu se týká jak diplomatická nóta Afghánistánu, tak zásah Vojenské policie.

Kristýna Guryčová, Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme