Čeští vojáci jsou podezřelí z mučení afghánského vězně, píše New York Times

Čeští a američtí vojáci jsou vyšetřováni kvůli úmrtí zbitého afghánského vojáka Vahidulláha Chána, který byl ve vazbě kvůli obvinění ze zabití českého psovoda Tomáše Procházky z minulého měsíce. Informoval o tom americký deník The New York Times. Mluvčí českého ministerstva obrany Jan Pejšek obvinění důrazně odmítl.

Afghánistán (Aktualizováno: 12:15 27. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozidlo Armáday České republiky MRAP (odolné proti výbuchům min) | Zdroj: Armáda ČR

Americký mluvčí pro mise v Afghánistánu Dave Butler podle The New York Times potvrdil vyšetřování, ale odmítl poskytnout detaily. Afghánský voják Vahidulláh Chán měl zemřít na následky bití poté, co ho zadržely afghánské jednotky a předaly ho do vazby aliančním vojákům.

Další útok na českou jednotku v Afghánistánu. Jeden voják zemřel, dva jsou zranění

Číst článek

Mluvčí českého ministerstva obrany Jan Pejšek to popřel. „Striktně odmítáme podobná obvinění. Probíhá standardní vyšetřování útoku příslušníka afghánských bezpečnostních sil na českého vojáka, kterého se účastní všechny zainteresované strany,“ uvedl mluvčí pro server iROZHLAS.cz.

Pejšek dodává, že čeští vojáci, kteří se podíleli na vazbě Chána, jsou stále v Afghánistánu. Mluvčí ministerstva do dotazů redaktora The New York Times případ neřešil. „Reagovali jsme na jeho otázky, do té doby jsme tuto věc neřešili nebo jsem o této věci nevěděl,“ řekl.

Prezident Miloš Zeman v úterý při své návštěvě v Jeruzalémě na otázku českých novinářů poukázal na to, že zprávu zveřejnil deník The New York Times. „Já tento deník na základě vlastních zkušeností pokládám za krajně neseriózní, a proto ani jeho zprávy neberu příliš vážně,“ řekl Zeman.

Vyšetřovat okolnosti případu budou Američané. „Generál (Austin S.) Miller, velitel afgánské mise NATO Resolute Support, pověřil vyšetřením okolností smrti afghánského vojáka (Vahidulláha Chána) Velitelství americké armády pro kriminální vyšetřování,“ řekl serveru Seznam Zprávy mluvčí Resolute Support poručík Ubon Mendie.

"Generál Miller, velitel afgánské mise NATO Resolute Support, pověřil vyšetřením okolností smrti afghánského vojáka (Vahidulláha Chána) Velitelství americké armády pro kriminální vyšetřování," uvedl pro @Seznam_Zpravy mluvčí Resolute Support, poručík Ubon Mendie. #pravesestalo

09:10 – 27. 11. 2018

5 10

Vahidulláh Chán byl obviněn, že minulý měsíc zabil českého psovoda Tomáše Procházku při jednom ze čtyř letošních smrtících útoků afghánských vojáků na příslušníky sil NATO. Podle představitelů začal afghánský voják Chán 22. října střílet na projíždějící české vozidlo na základně Šindánd v provincii Herát.

Chán měl být po incidentu několik hodin ve vazbě, popisuje deník. V té ho držely jednotky NATO. Poté měl být vrácen afghánské straně zbitý a v bezvědomí, uvedl afghánský člen rady provincie Herát Vakíl Ahmad Karuchí

„Z toho, co víme, zemřel následkem mučení,“ uvedl afghánský představitel pro New York Times. Karuchí dodal, že není jasné, zda devatenáctiletého Chána bili američtí nebo čeští vojáci.

Rozsáhlá poranění

Podle vysoce postaveného afghánského bezpečnostního představitele měl být Chán členem Tálibánu. Jeho rodina to však odmítla.

Vojáci zranění při útocích v Afghánistánu zůstávají v nemocnici, léčba potrvá měsíce

Číst článek

Nejmenovaný americký činitel řekl, že tým armádní sedmé skupiny zvláštních sil, která pomohla převést Chána do vazby českých vojáků, byl stažen z Afghánistánu. Není však jasné, zda se američtí vojáci účastnili bití Chána.

Americký deník také od Chánovi rodiny získal snímek, který ho zachycuje po smrti. Podle hlavního patologa státu Connecticut Jamese Gilla, kterého the New York Times požádali o prozkoumání fotografie, jevila jeho tvář a hlava známky rozsáhlých krvavých poranění.

Člen elitního komanda

Chán byl podle svého bratra členem afghánského přepadového oddílu zhruba 13 měsíců. Po dokončení střední školy pomáhal na farmě a řídil traktor ve svém rodném okrese Kot.

Poté, co téměř celý region ovládl tzv. Islámský stát, připojil se k afghánské armádě a byl vybrán do elitního komanda.

Česká republika měla v Afghánistánu na začátku října přibližně 340 vojáků. V poslední době se stali terčem několika útoků. Amerických vojáků je v Afghánistánu podle NYT kolem 15 tisíc.

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme