Československá obec legionářská si připomněla sté výročí. Manifestační průvod vyvrcholil na Vítkově

Československá obec legionářská v sobotu oslavila 100 let od svého vzniku. Šlo o v pořadí šestý manifestační sjezd, kdy v průvodu Prahou prošlo téměř 700 členů obce, válečných veteránů a jejich potomků. Průvod vyvrcholil položením věnce za padlé a slavnostním shromážděním u Národního památníku na Vítkově.

Praha (Aktualizováno: 14:00 4. 9. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Původně sice legionáři plánovali oslavy výročí na květen, kvůli pandemii koronaviru je ale posunuli až na 4. září. Přesně před sto lety totiž legionáři pořádali první velkou akci, a to Den legií. 

Zmizely pozitivní zmínky legionářů z učebnic, nahradili je Rudoarmějci, říká historik o 50. letech

Číst článek

Členové a příznivci Československé obce legionářské se nejdříve shromáždili na Václavském náměstí, kde si vyslechli projevy zástupců legionářské obce a pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). V nich řečníci připomněli, že legionáři bojovali v první světové válce za svobodu a na jejich ideálech vznikla Československá republika. Na stejných hodnotách podle nich stojí i Česká republika.

Průvod vyšel zhruba okolo 10.15 z ulice Na Příkopě, odkud zamířil k Národnímu památníku na Vítkově, kde následoval slavnostní nástup. V průvodu vyšli členové obce v historických stejnokrojích, příslušníci armády, studenti vojenské školy, ale také váleční veteráni druhé světové války, kteří jedou v historických vozech.

Pochod měl připomenout tisíce legionářů, kteří v obou světových válkách za demokracii položili své životy. Československá obec leginářská chtěla zároveň vyjádřit respekt současným vojákům, kteří v odkazu legionářů pokračují.

U Národního památníku na Vítkově se účastníci kolem poledne shromáždili na čestném nádvoří, kde uctili památku padlých položením věnce a minutou ticha. Členy a příznivce Československé obce legionářů na místě pozdravili zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Hlaváč, poslankyně Jana Černochová (ODS) či poslanec Pavel Růžička (ANO). Na závěr zazněla hymna České republiky. Po ceremoniálu si návštěvníci mohli prohlédnout historické tábory legií, ukázky uniforem, výzbroje a výcviku.

Manifestační sjezd

Akce je součástí VI. manifestačního sjezdu Československé legionářské obce, který začal už v pátek slavnostním zasedáním v Pantheonu Národního muzea v Praze. Oslava navázala na podobné akce legionářů z dob první republiky.

Československá obec legionářská je nejstarší veteránskou organizací v zemi. Vznikla 22. května 1921 jako sjednocující organizace československých legionářů, kteří za první světové války bojovali za vznik Československé republiky na západní a východní frontě nebo v Rusku. První velká akce legionářů, kterou byl Den legií, se uskutečnila 4. září 1921. V současnosti obec sdružuje nejen válečné veterány, ale také potomky a rodinné příslušníky legionářů a válečných veteránů a jejich příznivců. Má 3800 členů.

Zuzana Machálková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme