Čtrnáct policistů z pražského hlavního nádraží obviněno

14 příslušníků železniční policie na pražském hlavním nádraží se už dočkalo obvinění ze zneužívání pravomocí veřejného činitele. Zatím bez dalších podrobností to uvedla tisková mluvčí ministerstva vnitra Věra Dušková. Podle inspekce ministra vnitra železniční policisté bezdůvodně předváděli na služebnu lidi a údajně je i bili. Inspekce ministra vnitra se okolnostmi případu zabývá už několik měsíců. Podařilo se jí získat osobní svědectví napadených lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Praha-hlavní nádraží | Foto: Jan Rosenauer

Podnět k jejich stíhání dala Inspekce ministra vnitra, která policisty sledovala už od loňského prosince. Část z obviněných policistů měla bezdůvodně bít předvedené osoby, ostatní tomu přihlíželi a nic neoznámili. Inspekce ministra vnitra proti nim získala podle svého ředitele Mikuláše Tomina dostatek důkazů. "Samozřejmě, že jsme měli potom nějaká anonymní svědectví, svědectví. Lidi jsme vylechli, abychom se dobrali pravdy, zda tady existuje důvodné podezření ze spáchání trestného činu. Postupně jsme ten případ začali šetřit intenzivně a to skutečně intenzivní šetření probíhá od února tohoto roku."

Podle obvodního státního zástupce Michala Zachystala je prokázáno, že policisté zbili tři lidi. "Jeden byl bezdomovec, druhý byl osoba, která procházela nádražím, protože měla někam odjíždět, a u třetí osoby neznáme totožnost, ale to jednání je zaznamenáno na videu."

Většina obviněných pracuje na oddělení železniční policie na pražském Hlavním nádraží, dalších 5 je z Pardubic a Ústí nad Labem. Policistům, které půl roku sledovala Inspekce ministra vnitra, hrozí až 3 roky vězení a kázeňské tresty. Obvinění jsou zatím pořád u policie. Podle mluvčí pražské policejní správy Ivy Knolové, rozhodne o jejich postavení mimo službu vedení správy, pod kterou oddělení železniční policie na Hlavním nádraží spadá. "V současné době vedení správy hlavního města prahy dosud neobdrželo oficiální stanovisko Inspekce ministra vnitra, ani rozhodnutí státního zástupce, tudíž ve služebním poměru oněch policistů se dosud nic nezměnilo."

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme