Čtyřkoalice sama sobě zvoní umíráčkem

Čtyřkoalice se definitivně rozpadla. Krize kvůli dluhu ODA vyvrcholila rozhodnutím Celostátní konference KDU-ČSL kandidovat do Poslanecké sněmovny společně jen s US-DEU. Na to v pátek reagoval Karel Kühnl rezignací na funkci lídra Čtyřkoalice. Podle něho totiž v nové situaci není pro funkci lídra místo. Zánik čtyřky ještě před tím oznámil předseda ODA Michael Žantovský: Aliance půjde do voleb sama či s jinými politickými subjekty. Naopak podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody projekt Čtyřkoalice dál existuje a lidovci a unionisté musí najít novou formu spolupráce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozpad Čtyřkoalice

rozpad Čtyřkoalice | Foto: Vlastimil Hankus

Předsedkyně US-DEU Hana Marvanová na nabídku KDU-ČSL společně sestavit kandidátky do parlamentních voleb zatím nechce konkrétně reagovat. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekla, že svůj vlastní návrh na to, jak má US-DEU reagovat, přednese v úterý na Celorepublikovém výboru strany.

Přehrát

00:00 / 00:00

H.Marvanová zatím nereaguje na nabídku kandidátek s lidovci

Rezignaci na post lídra Čtyřkoalice oznámil v pátek po jednání její Politické rady Karel Kühnl. Podle něho Čtyřkoalice za dobu své existence dokázala vytvořit úspěšnou alternativu opoziční smlouvě mezi ODS a ČSSD. Nejužší spolupráce - nyní již jen KDU-ČSL a Unie - by proto měla pokračovat, byť v jiné formě. "O postoji Unie svobody rozhodne v úterý její republikový výbor," odmítl Kühnl předjímat budoucí podobu této spolupráce. Někteří unionisté totiž po odchodu ODA z koalice chtějí kandidovat sami, bez lidovců. Kühnl řekl, že do Čtyřkoalice mnoho investoval, ale v situaci, kdy toto uskupení již fakticky neexistuje, považuje za čestné funkci lídra složit.

Šéf lidovců Cyril Svoboda si nemyslí, že by rozhodnutí jeho strany znamenalo konec Čtyřkoalice, a poznamenal: "Je to nová kvalitativní změna," dodal vzápětí. ODA má šanci ve Čtyřkoalici nadále, v dalších volbách. Připustil, že zřejmě bude nutné přehodnotit či "mírně modifikovat" název Čtyřkoalice, pokud půjde do voleb jen dvojblok KDU-ČSL a Unie svobody-DEU.

Předseda ODA Michael Žantovský zdůrazňuje, že rozhodnutí Aliance odejít ze Čtyřkoalice neznamená ukončení její dosavadní spolupráce na komunální a senátní úrovni. Rozpad čtyřky podle něho zřejmě neohrozí neohrozí ani existenci společného senátorského klubu Unie svobody-ODA.

Ještě před jednáním Celostátní konference KDU-ČSL Michael Žantovský vyjádřil ochotu jeho Aliance stáhnout své lidi z kandidátek, pokud z nich zmizí zmizí i lidovec Miroslav Kalousek a unionista Ivan Pilip. Oba totiž podle Žantovského ohrožují důvěryhodnost Čtyřkoalice stejně jako dluh ODA. Jeho požadavky však narazily na odpor lidovců i unionistů. Takové podmínky totiž považují lidovci i unionisté za nepřijatelné zasahování do primárních voleb obou stran a nepřípustný nátlak.

S rozbitím Čtyřkoalice a s postupem ODA nesouhlasí její přední představitel Daniel Kroupa a proto se rozhodl v Alianci ukončit členství. Nevěří, že by vedení ODA dokázalo dát její samostatné existenci aliance "jakýkoli politický smysl". Zůstává v čele senátorského klubu Unie svobody-ODA.

Krize a následný faktický rozpad Čtyřkoalice vznikly kvůli bezmála 70miliónovému dluhu u České pojišťovny a téměř 6miliónovému sponzorskému daru nejasného původu, který bývalý předseda ODA Jiří Skalický slíbil převést na dobročinné účely. Lidovci a část unionistů na rozdíl od Aliance soudili, že právě nově zveřejněné informace o tomto čtyři roky starém příslibu jsou porušením víkendové dohody o řešení dluhu ODA.

Milan Kopp, Vladimír Hrubý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme