Čtyřkoalice sama sobě zvoní umíráčkem

Čtyřkoalice se definitivně rozpadla. Krize kvůli dluhu ODA vyvrcholila rozhodnutím Celostátní konference KDU-ČSL kandidovat do Poslanecké sněmovny společně jen s US-DEU. Na to v pátek reagoval Karel Kühnl rezignací na funkci lídra Čtyřkoalice. Podle něho totiž v nové situaci není pro funkci lídra místo. Zánik čtyřky ještě před tím oznámil předseda ODA Michael Žantovský: Aliance půjde do voleb sama či s jinými politickými subjekty. Naopak podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody projekt Čtyřkoalice dál existuje a lidovci a unionisté musí najít novou formu spolupráce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozpad Čtyřkoalice | Foto: Vlastimil Hankus

Předsedkyně US-DEU Hana Marvanová na nabídku KDU-ČSL společně sestavit kandidátky do parlamentních voleb zatím nechce konkrétně reagovat. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekla, že svůj vlastní návrh na to, jak má US-DEU reagovat, přednese v úterý na Celorepublikovém výboru strany.

Přehrát

00:00 / 00:00

H.Marvanová zatím nereaguje na nabídku kandidátek s lidovci

Rezignaci na post lídra Čtyřkoalice oznámil v pátek po jednání její Politické rady Karel Kühnl. Podle něho Čtyřkoalice za dobu své existence dokázala vytvořit úspěšnou alternativu opoziční smlouvě mezi ODS a ČSSD. Nejužší spolupráce - nyní již jen KDU-ČSL a Unie - by proto měla pokračovat, byť v jiné formě. "O postoji Unie svobody rozhodne v úterý její republikový výbor," odmítl Kühnl předjímat budoucí podobu této spolupráce. Někteří unionisté totiž po odchodu ODA z koalice chtějí kandidovat sami, bez lidovců. Kühnl řekl, že do Čtyřkoalice mnoho investoval, ale v situaci, kdy toto uskupení již fakticky neexistuje, považuje za čestné funkci lídra složit.

Šéf lidovců Cyril Svoboda si nemyslí, že by rozhodnutí jeho strany znamenalo konec Čtyřkoalice, a poznamenal: "Je to nová kvalitativní změna," dodal vzápětí. ODA má šanci ve Čtyřkoalici nadále, v dalších volbách. Připustil, že zřejmě bude nutné přehodnotit či "mírně modifikovat" název Čtyřkoalice, pokud půjde do voleb jen dvojblok KDU-ČSL a Unie svobody-DEU.

Předseda ODA Michael Žantovský zdůrazňuje, že rozhodnutí Aliance odejít ze Čtyřkoalice neznamená ukončení její dosavadní spolupráce na komunální a senátní úrovni. Rozpad čtyřky podle něho zřejmě neohrozí neohrozí ani existenci společného senátorského klubu Unie svobody-ODA.

Ještě před jednáním Celostátní konference KDU-ČSL Michael Žantovský vyjádřil ochotu jeho Aliance stáhnout své lidi z kandidátek, pokud z nich zmizí zmizí i lidovec Miroslav Kalousek a unionista Ivan Pilip. Oba totiž podle Žantovského ohrožují důvěryhodnost Čtyřkoalice stejně jako dluh ODA. Jeho požadavky však narazily na odpor lidovců i unionistů. Takové podmínky totiž považují lidovci i unionisté za nepřijatelné zasahování do primárních voleb obou stran a nepřípustný nátlak.

S rozbitím Čtyřkoalice a s postupem ODA nesouhlasí její přední představitel Daniel Kroupa a proto se rozhodl v Alianci ukončit členství. Nevěří, že by vedení ODA dokázalo dát její samostatné existenci aliance "jakýkoli politický smysl". Zůstává v čele senátorského klubu Unie svobody-ODA.

Krize a následný faktický rozpad Čtyřkoalice vznikly kvůli bezmála 70miliónovému dluhu u České pojišťovny a téměř 6miliónovému sponzorskému daru nejasného původu, který bývalý předseda ODA Jiří Skalický slíbil převést na dobročinné účely. Lidovci a část unionistů na rozdíl od Aliance soudili, že právě nově zveřejněné informace o tomto čtyři roky starém příslibu jsou porušením víkendové dohody o řešení dluhu ODA.

Milan Kopp, Vladimír Hrubý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme