Čtyřkoalice

Čtyřkoalice v textech na iROZHLASU

|Marika Táborská |Zprávy z domova

Koalice zahájila kampaň za přímou volbu hlavy státu

Petiční kampaň za přímou volbu prezidenta odstartovala v Pardubicích Koalice Unie svobody-DEU a KDU-ČSL. Do červnových parlamentních voleb by unionisté a lidovci chtěli pro tento záměr získat podporu stovek tisíc lidí. Jako první svůj podpis připojila předsedkyně US-DEU Hana Marvanová, druhý se na petiční arch podepsal šéf lidovců Cyril Svoboda.

|Markéta Kaclová, Milada Richterová, Renáta Prátová, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Lidovci vítají nezávislé osobnosti na kandidátkách

Lidovci souhlasí s nabídkou unionistů, aby společně s nimi šli do parlamentních voleb nezávislí kandidáti. Rozhodl o tom celostátní výbor KDU-ČSL. Večer se pak předsednictva obou stran dohodla na principech, jak kandidátky o nezávislé osobnosti doplní. O žádných konkrétních jménech ale stranické špičky nejednaly. Definitivní podobu by kandidátky mohly získat během několika málo týdnů.

|Milan Kopp, Vladimír Hrubý, Marika Táborská |Zprávy z domova

US-DEU chce na kandidátkách nezávislé osobnosti

Unie svobody-DEU přijala nabídku KDU-ČSL na vytvoření společných kandidátek pro červnové volby do Poslanecké sněmovny. Klade si ale dvě podmínky: společné kandidátní listiny se otevřou i nezávislým kandidátům z občanských iniciativ a program Čtyřkoalice zůstane zachován.

|Markéta Kaclová, Milan Kopp, Dana Jaklová, Marika Táborská |Zprávy z domova

Unie se radí, jak půjde do voleb

Vedení Unie svobody - DEU se stále ještě nerozhodlo, zda kývne na nabídku lidovců a půjde do voleb s nimi, nebo sestaví kandidátky samostatně. Pro pokračování spolupráce s KDU-ČSL po rozpadu Čtyřkoalice je podle dosavadních informací většina členů Republikového výboru. Samostatnou kandidaturu otevřeně podporuje jen pražská organizace. Podle odhadů analytiků unionisti zřejmě navrhnou lidovcům, aby místa na společných kandidátkách do sněmovny uvolněná ODA nahradily nezávislé osobnosti.

|Milan Kopp |Zprávy z domova

Ústřední sněm ODA: Do voleb samostatně

Občanská demokratická aliance půjde do voleb samostatně. V Humpolci o tom definitivně rozhodl její Ústřední sněm. ODA sestaví v brzké době volební štáb, který určí strategii a volební program. Tvorbou kandidátek byly s okamžitou platností pověřeny krajské organizace.

Ostatní strany rozpad Čtyřkoalice čekaly

|Markéta Kaclová, Vladimír Hrubý |Zprávy z domova

Rozpad Čtyřkoalice většina ostatních parlamentních stran očekávala. Předsedu sněmovny a ODS Václava Klause však tak rychlý spád událostí překvapil: "Já nevidím důvod, abych se nad tím uškleboval nebo něco takového říkal."

|Milan Kopp, Vladimír Hrubý |Zprávy z domova

Čtyřkoalice sama sobě zvoní umíráčkem

Čtyřkoalice se definitivně rozpadla. Krize kvůli dluhu ODA vyvrcholila rozhodnutím Celostátní konference KDU-ČSL kandidovat do Poslanecké sněmovny společně jen s US-DEU. Na to v pátek reagoval Karel Kühnl rezignací na funkci lídra Čtyřkoalice. Podle něho totiž v nové situaci není pro funkci lídra místo. Zánik čtyřky ještě před tím oznámil předseda ODA Michael Žantovský: Aliance půjde do voleb sama či s jinými politickými subjekty. Naopak podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody projekt Čtyřkoalice dál existuje a lidovci a unionisté musí najít novou formu spolupráce.

|Milan Kopp, Jana Zemanová, Milada Richterová, Dana Jaklová, Marika Táborská |Zprávy z domova

Čtyřkoalice skončila; ODA jde do voleb sama

Čtyřkoalice KDU-ČSL, Unie svobody-DEU a ODA se definitivně rozpadla. "Čtyřkoalice už neexistuje," oznámil po pátečním jednání její Politické rady předseda ODA Michael Žantovský. Aliance podle něj půjde do voleb sama či s jinými politickými subjekty. Brzy poté Karel Kühnl rezignoval na funkci lídra Čtyřkoalice. Politická rada čtyřky se zabývala čtvrtečním rozhodnutím lidovců kandidovat ve sněmovních volbách jen s unionisty, tedy bez zástupců Aliance. Právě verdikt Celostátní konference KDU-ČSL už ve čtvrtek považovali šéfové ODA za faktické zrušení čtyřky. Předseda lidovců Cyril Svoboda to však ještě ve čtvrtek odmítal, protože ODA měla podle něj šanci ve Čtyřkoalici nadále, a to v dalších volbách.

|Milada Richterová, Marika Táborská |Zprávy z domova

Krize ve Čtyřkoalici zřejmě zažehnána

Zástupci Občanské demokratické aliance zůstávají na kandidátních listinách Čtyřkoalice pro jarní volby. Dohodla se na tom její Politická rada poté, co se seznámila se způsobem, jakým chce Aliance splácet svůj téměř sedmdesátimilionový dluh u České pojišťovny. ODA slíbila například, že dlužnou sumu zaplatí do 14 let. Ročně má strana splácet průměrně 5 miliónů a zveřejní jména osob, které jí na splátky půjčí. Pokud závazky nové dohody splní a změní také nadaci, kam Česká pojišťovna převede většinu dlužné pohledávky, zůstane Aliance právoplatným členem Čtyřkoalice.

|Markéta Kaclová, Marek Janáč, Marika Táborská, Martin Drtina |Zprávy z domova

ODA přijala podmínky US/DEU na řešení dluhu

Občanská demokratická aliance přijala podmínky US/DEU na vyřešení svého téměř 70milionového dluhu u České pojišťovny. O další budoucnosti této strany pak do noci jednaly špičky Čtyřkoalice. Dohodly se sice na způsobu, jakým bude ODA splácet svůj dluh, další podrobnosti ale zatím tají. Podle neoficiálních informací se Aliance zavázala k tomu, že bude každý rok splácet minimálně pět miliónů korun. Nechce se ale pod tlakem lidovců slučovat s Unií svobody/DEU. Také unionisté nemají na ukvapeném slučování s Aliancí zájem.

|Milan Kopp, Lenka Rákosová |Zprávy z domova

Unionisté: Integrace s ODA je teď bezpředmětná

Unie svobody - Demokratická unie nadále trvá na svém postoji k otázce 68 miliónového dluhu ODA. Po jednání Republikového výboru unionistů to v sobotu oznámila jejich předsedkyně Hana Marvanová. Tento dluh už několik dnů komplikuje vztahy ve Čtyřkoalici. Unie i nadále trvá na zveřejnění jmen osob, které ODA půjčí, splácení minimálně pěti miliónů ročně a také na výběru jiné nadace, která není v žádném spojení s ODA.

|Markéta Kaclová, Dana Jaklová |Zprávy z domova

Lidovci a US-DEU našli řešení krize

Lidovci a Unie svobody už podle šéfa KDU-ČSL Cyrila Svobody našli řešení dluhu ODA. Svůj návrh sdělí vedení ODA, které by o něm mělo rozhodnout na nedělním jednání svého Ústředního sněmu. Hned po něm by konečné řešení, jak dále uvedl lidovecký šéf Svoboda, měla přijmout politická rada Čtyřkoalice.

Unie s lidovci odkládají řešení dluhu ODA po sněmu Aliance

|Milan Kopp, Aleš Heřmánek, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Osud Občanské demokratické aliance uvnitř Čtyřkoalice stále není jasný. Špičky unionistů a lidovců čtyři hodiny jednaly bez účasti lidí z ODA o řešení téměř sedmdesátimiliónového dluhu Aliance a nakonec se rozhodly řešení odložit a počkat, jak dopadne víkendový sněm ODA. V neděli se pak sejde politická rada Čtyřkoalice.

|Markéta Kaclová, Vladimír Hrubý, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Lidovci trvají na ultimátu, ODA jej odmítá

Nedělní půlnocí vyprší lhůta, kterou lidovci dali Občanské demokratické alianci kvůli jejímu dluhu. ODA se do této doby měla rozhodnout, zda přijme nabídku partnerské Unie svobody-Demokratické unie na sloučení. Pokud tak neučiní, je KDU-ČSL rozhodnuta vyškrtnout ODA ze společných kandidátek čtyřkoalice. Ani během odpoledního jednání se vedení Unie svobody-Demokratické unie nepodařilo stanovisko lidovců zvrátit.

|Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marika Táborská, Jiří Kratochvíl |Zprávy z domova

ODA prozradí co s dluhem až zítra

Dnes vypršelo ultimátum, které dostala Občanská demokratická aliance od čtyřkoaličních partnerů z KDU-ČSL na vyřešení svých finančních záležitostí. O tom, co s tímto dluhem, bude mluvit předseda strany Michael Žantovský až zítra v poledne. Téměř sedmdesátimiliónový dluh se pro ODA stal vážným problémem a ohrožuje dokonce i její další existenci. Začátkem loňského prosince vyzvalo vedení KDU-ČSL alianci, aby splatila svůj dluh u České pojišťovny ve výši 68 miliónů korun.

|Petros Martakidis, Marika Táborská |Zprávy z domova

ODA stále neřekla, jak vyřeší svůj dluh

Ani po sobotním jednání ústředního sněmu ODA v Třešti na Jihlavsku není jasné, jak strana hodlá naložit se svým dluhem ve výši téměř 70 milionů korun, který má u České pojišťovny. Špičky aliance odmítly konkrétně odpovědět, jak se s tímto závazkem vyrovnají. Na vyřešení celé situace naléhají zbývající strany ve Čtyřkoalici - KDU-ČSL alianci dokonce pohrozila vyřazením jejích zástupců ze společných volebních kandidátek.

|Viktorie Hošková, Marika Táborská |Zprávy z domova

DEU odsouhlasila sloučení s Unií svobody

Demokratická unie na svém pražském sněmu schválila sloučení s Unií svobody. Pokud spojení těchto politických stran za 14 dní potvrdí i unionisté, obě čtyřkoaliční strany začnou od začátku roku 2002 působit jako jediné politické uskupení pod názvem Unie svobody - DEU.

|Milan Kopp, Jana Zemanová |Zprávy z domova

Diskuse kolem novely obchodního zákoníku pokračují

Představitelé Čtyřkoalice vyzvali předsedu Poslanecké sněmovny Václava Klause, aby do Senátu k dalšímu projednání odeslal původně schválenou novelu obchodního zákoníku. Opakované hlasování sněmovny o předloze, ke kterému sněmovna přistoupila 15. listopadu, považují poslanci čtyřkoalice za bezprecedentní, neplatný a protiústavní krok. Pokud Klaus původně schválenou novelu do Senátu neodešle, obrátí se čtyřkoalice na Ústavní soud.

|Dušan Valenta, Marika Táborská |Zprávy z domova

DEU se sloučí s Unií svobody

Unie svobody a Demokratická unie se do konce roku sloučí v jednu stranu. Integrační smlouvu dnes v Praze podepsali Hana Marvanová a Ratibor Majzlík. Nová strana bude mít název Unie svobody - Demokratická unie, DEU po sjednocení zanikne. Ratibor Majzlík se podle smlouvy stane místopředsedou sjednocené strany. Část Čtyřkoalice tak reaguje na ustanovení volebního zákona, podle kterého musí koalice čtyř stran získat minimálně 20 procent hlasů.

Sedm volebních leadrů Čtyřkoalice bude z KDU-ČSL a sedm z US

|Milan Kopp, Michal Svatoš |Zprávy z domova

Strany Čtyřkoalice budou v průběhu podzimu volit své krajské volební leadry pro volby do Poslanecké sněmovny. Ty se budou konat příští rok pravděpodobně v červnu. Jak dnes uvedl šéf lidovců Cyril Svoboda, podle dohody bude sedm krajských lídrů Čtyřkoalice z KDU-ČSL a dalších sedm z Unie svobody.

|Markéta Kaclová, Renáta Prátová |Zprávy z domova

ODA volí nové vedení strany

Delegáti celostátního sněmu ODA v Třešti na Jihlavsku dnes budou volit nové vedení strany. Dosavadní předseda aliance Daniel Kroupa oznámí až dnes, zda bude znovu kandidovat. V kuloárech se mluví o tom, že velké šance na zvolení má současný místopředseda Oldřich Kužílek.

|Milan Kopp, Dana Jaklová |Zprávy z domova

Pražská organizace KDU-ČSL stojí za Cyrilem Svobodou

Pražští lidovci budou podporovat Cyrila Svobodu i na funkci prvního místopředsedy strany v případě, že by v souboji s Janem Kasalem o nejvyšší stranický post neuspěl. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to potvrdil místopředseda pražského regionu KDU-ČSL Jaroslav Orel.

|Milan Kopp, Aleš Heřmánek |Zprávy z domova

Čtyřkoalice je proti tzv. definitivě ve státní službě

Čtyřkoalice je připravena podpořit na květnové schůzi sněmovny vládní návrh zákona o státní službě, pokud do něj ministr práce Vladimír Špidla zapracuje některé připomínky. Jak prohlásil čtyřkoaliční leader Karel Kühnl státní správa by měla umožnit obsazení funkcí i odborníky, kteří zatím nejsou zaměstnanci státu.

|Milan Kopp, Viktorie Hošková |Zprávy z domova

Dvě křesla ve stínové vládě Čtyřkoalice prozatímně obsazena

Pověření členové stínové vlády čtyřkoalice dočasně převzali uvolněné resorty sociálních věcí a průmyslu a obchodu. Tyto posty se uvolnily po odstoupení unionisty Václava Krásy a lidovce Miroslava Kalouska. Stínový premiér a předseda Unie svobody Karel Kühnl pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál upřesnil, kdo bude prozatím neobsazená ministerstva řídit.

|Milan Kopp, Jana Zemanová |Zprávy z domova

Čtyřkoaliční stínová vláda o personálních otázkách

O neobsazené resorty průmyslu a obchodu a obrany se ve stínové čtyřkoaliční vládě budou prozatímně starat dva pověření členové tohoto kabinetu. V průběhu zasedání stínového kabinetu to oznámil předseda Demokratické unie Ratibor Majzlík. Jejich jména ale odmítl zveřejnit.