Experti i politici debatují v Praze o prioritách budoucí společné politiky EU

Budoucí společná politika Evropské unie, její hodnoty a hranice patří k tématům, o kterých debatují v Praze čeští a francouzští experti i politici. Kolokvium by mělo vyřešit otázku dalšího směřování Evropské unie během francouzského a následně českého předsednictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzita Karlova | Foto: Radioservis

Podle ministerstva zahraničí má podtrhnout zesílené partnerství mezi oběma zeměmi a připravit jejich následná předsednictví. Některé priority budou mít obě země společné, v něčem se ale francouzské a české předsednictví bude lišit, řekl Radiožurnálu jeden z účastníků politolog Jacque Rupnik:

"Myslím, že je tam několik bodů konvergentních - například otázka energetické strategie nebo otázka životního prostředí. Ale vidím možná odlišný přístup aspoň v samotném heslu. Předsednictví České republiky má heslo - Evropa bez bariér. To znamená, že musíme odbourávat tržní bariéry, otevírat se světu. Francouzské předsednictví má heslo - Evropa, která nás má chránit. To znamená chránit před hrozbami, před nepříznivým dopadem.globalizace."

Francie se předsednictví ujme prvního července, Česká republika v první polovině roku 2009.

Tereza Bartůňková, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme