Factum Invenio: ČSSD posiluje na úkor komunistů

K vládní ČSSD se - podle odhadů analytické společnosti Factum Invenio - vrací voliči. Oproti květnu vzrostla obliba sociální demokracie u voličů o 5,7 procenta. Přestože favoritem parlamentních voleb stále zůstává opoziční ODS, premiér Jiří Paroubek tipuje, že příští vládu by mohla opět sestavovat ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo ČSSD | Foto: Jan Rosenauer

Podle červnové volební prognózy zůstává se svými 33,5 procenty nejsilnější stranou stále ODS. Mírně posílili také křesťanští demokraté, mají necelých 12 procent. To znamená, že možná pravo-středová koalice by oproti květnovým výsledkům měla o něco pohodlnější většinu.

ČSSD by v tuto chvíli dostala 22,5 procenta hlasů a po napjatých měsících se tedy zdá, že nejsilnější vládní strana překonala krizi. Odhaduje se, že preference sociálních demokratů narůstají na úkor komunistů. Ti přišli oproti předchozímu měsíci o 6,7 procenta a aktuálně jich mají lehce přes 19.

Předseda vlády Jiří Paroubek nechce volební prognózy přeceňovat, i přesto ale tipuje pro ČSSD dobrý volební výsledek. "Může to být i minoritní vláda."

Pro 1. místopředsedu ODS Petra Nečase není vývoj preferencí ČSSD překvapivý a sebevědomá prohlášení premiéra Paroubka podle něj prostě patří k politice. "Měl by pouze citlivě rozlišovat, kde se jedná o sebevědomí, a kde o pouhou nabubřelost."

Nejmenší vládní strana Unie svobody by získala podle červnové prognózy společnosti Factum Invenio jen necelé jedno procento hlasů a do Sněmovny by se nedostala.

Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme