Gradus – první český superhrdina

Situace původního českého comicsu – či spíše comicsu u nás vůbec – je, řečeno na rovinu, bídnější než prachbídná. Proto je každá nová vlaštovka vítána div ne oslavnými písněmi a bublinchtiví čtenáři nadšením trhají knihkupcům ruce. Bohužel, píseň o Gradusovi nijak oslavná není, a trhání rukou se pak odehrává zcela v opačném duchu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rádi bychom zvlášť zdůraznili, že naše vydavatelství jako první začíná publikovat český hrdinský komiksový seriál, jenž se kvalitou výtvarné látky vyrovná současným projektům vydavatelů v USA a Kanadě, možná je dokonce v lecčems předčí.Jak jednoduše by se dala tahle věta, vybraná z doslovu k novému českému comicsu Gradus nakladatelství Pop Comics, přeložit do pouhých dvou slov: navrch huj…Situace původního českého comicsu – či spíše comicsu u nás vůbec – je, řečeno na rovinu, bídnější než prachbídná. Proto je každá nová vlaštovka vítána div ne oslavnými písněmi a bublinchtiví čtenáři nadšením trhají knihkupcům ruce. Bohužel, píseň o Gradusovi nijak oslavná není, a trhání rukou se pak odehrává zcela v opačném duchu.

Doba superhrdinů, tuší kreslených na papíře, skončila spolu s dvacátým stoletím. Dnes je kreslíř vybaven digitaiserem a nenovějšími programy digitální dvou- a tří rozměrné grafiky, což umožňuje vznik zcela nového typu komiksů, který kvalitou výtvarného zpracování a speciálních efektů překonává nejlepší kreslené seriály z minulých let.

Ano, dvou- a třírozměrná grafika je bezpochyby čtenářským táhlem Gradusova comicsu. Bohužel, i ty lepší kousky 3D světa jsou zpravidla zohyzděny připlácnutou dosti neumětelskou kresbou; a srovnáme-li klasická díla černobílého comicsu (pro čtenáře obeznámeného alespoň s comicsy na našem trhu snad stačí jmenovat Franka Millera a jeho Sin City), pak o nějakém překonávání nemůže být ani řeči. A už vůbec ne v superlativech typu „precizně vypracované ilustrace“ či „vyvolávají dojem, že všechny ty lodě, technomonstra, „elektroreptilie“ skutečně existují, pohybují se a že opravdu „to šijí“ do svých obětí z neutronových laserů někde na Manhattanu.“ Možná i proto, že část obrázků nebylo potřeba precizně vypracovávat – snímky amerického raketoplánu či kosmonauta rozhodně nepocházejí z autorova tvůrčího nasazení, nýbrž z čertvíjaké galerie NASA obrázků.

Kromě rutinních rvaček, které se skrývají pod objemným pojmem action, námětová látka obsahuje existující vědecké hypotézy a neskutečné fantasmagorie, čímž se náš seriál výrazně liší od omšelých a jednotvárných amerických „superstories“, které jsou si navzájem podobné jako dvojčata.

Ke Gradusově škodě ovšem převažují spíše ty fantasmagorie – protože i když základem Graduse je pověstná roswellská aféra, její rozhřešení v přenos neštovic na mimozemskou planetu a odvetné vyslání kyborga Graduse na Zemi už svou absurditou patří spíš do oblasti filmové huráscifistiky šedesátých a sedmdesátých let.

A přidáme-li k tomu i nevalný lettering a úpravu bublin, jakož i po všech stránkách stejně mizernou jazykovou čistotu (celý sešit je dílem jediného autora, Vitalije Vorobijova, skrývajícího se jak pod pseudonymem šéfredaktorským Lara Surova, tak pod grafikovým Teofilem Tiulkinnem), pak není divu, že nějakého výraznějšího ohlasu se Gradus asi nedočká.

A „Proč by právě tento seriál měl podle našeho názoru přilákat zkušené milovníky comicsů?“ Protože do každé správné sbírky – comicsovou nevyjímaje - patří i kuriozity, obskurnosti a zapadlé fenomény – neboť první číslo si na sebe nedokázalo vydělat a druhého se nedočkáme; neboť i když jsme se těšili na novou vlaštovičku, tak zrovínka ta jménem Gradus moc daleko nedoletěla.

Gradus – první český superhrdina

Pop Comics, Praha květen 2000 49,- Kč

Tomáš Matějíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme