Jindřichovice nesmějí zakazovat úředníkům vstup do obce

Jindřichovice pod Smrkem na Liberecku ani jakákoliv jiná obec v Česku nemůže zakazovat státním úředníkům během výkonu jejich funkce vstup do obce. Upozornil na to dnes Ústavní soud, který spornou jindřichovickou vyhlášku zrušil jako nezákonnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jindřichovice pod Smrkem

Jindřichovice pod Smrkem | Foto: Jindřichovice pod Smrkem

Vyhláška stanovovala pokuty ve výši desítek tisíc korun, pokud se úředník u samosprávy předem neohlásil a nedostal její souhlas ke vstupu do obce. Jindřichovičtí vyměřili i poplatky úředníkům za čas strávený s vedením obce. Například za hodinu se starostou 1200 korun.

Krajský úřad v Liberci a později i ministerstvo vnitra ale vyhlášku navrhlo zrušit s tím, že žádný zákon neumožňuje, aby obec zakázala komukoli vstup na veřejné plochy. Také Ústavní soud řekl, že obce nemají pro podobné jednání žádnou oporu v zákoně.

Chce-li obec projevit svou politickou vůli, může tak podle předsedu soudu Pavla Rychetského případně učinit jinými adekvátními prostředky, nikoliv však vyhláškou. To, co lze považovat za přestupek, je přesně definováno v zákoně o přestupcích a vyhláška nemůže určovat nové, dodal Rychetský.

Na druhou stranu Ústavní soud naznačil, že rozhořčení obcí nad přebujelostí státní správy chápe. "Přemíra správních úřadů, přemíra požadavků, které tyto státní správní úřady kladou nejenom na obce, ale i jiné subjekty, není ničím, co by svědčilo demokratické právní kultuře. Je potřeba, aby i nad tím se stát zamyslel," podotkl Rychetský.

Jindřichovického starostu Petra Pávka to velmi potěšilo. Podle něj sice obec má další možnosti, jak na zrušení vyhlášky reagovat, žádnou z nich ale nejspíš nepoužije. "První možností je jít k soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Mohli bychom vydat nějakou vyhlášku, která by explicitně povolovala vstup státním úředníkům na katastr obce. Ovšem po předchozím odsouhlasení obecního úřadu, což by byla už jistá forma recese a vzdoru. Já musím říct, že jsem s tím nálezem Ústavního soudu zatím natolik ztotožněn, že nevím, jak se k tomu zastupitelstvo obce postaví," řekl Pávek.

Radní Jindřichovic vyhlášku odůvodnili tím, že na obecní úřady "jsou kladeny stále větší nároky na vyřizování agendy, kterou na obecní úřad, mimo jeho vlastní přenesenou působnost, přenáší státní správa, mimo jiné zaváděním nových a mnohdy protichůdných metodik".

Na počátku platnosti vyhlášky Jindřichovice například uložily pokutu 300 korun za vstup úředníka do obce liberecké pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny. Naúčtovaly jí také 100 korun za čas, o který prý zaměstnanec pojišťovny připravil pracovníky radnice. VZP ale nic nezaplatila.

Za kontrolu na radnici v Jindřichovicích měl 500 korun zaplatit i finanční úřad. Ani on tak neučinil. Zákaz vstupu do obce se nevztahoval na policisty, hasiče, záchranáře, železničáře a několik dalších profesí.

Ivan Holas, Martin Hromádka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme