Kasl odešel z postu primátora i z ODS

Už zítra bude Praha bez primátora. Jan Kasl, který se rozhodl opustit funkci pražského primátora má ještě odpoledne v Senátu obhajovat pražskou novelu zákona o odpadech. Primátorem přestane být s dnešní půlnocí. Kasl tvrdí, že jeho rezignace nesouvisí s volbami do sněmovny. S odkazem na vedení pražské ODS a radní za tuto stranu poznamenal, že občanskou demokracii poškozují lidé, kteří se ho snaží 3,5 roku zbavit. Poslední kapkou pro jeho rozhodnutí pak bylo poznání, že radní, zejména za ODS, nechtějí plnit protikorupční program. Prohlásil také, že už nechce sdílet spoluodpovědnost za chod města. Šéf ODS Václav Klaus jeho rozhodnutí považuje za totální lidské selhání a neschopnost zvládnout pražskou radnici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kasl | Foto: Libor Zavoral | Zdroj: ČTK

Radiožurnálu Jan Kasl řekl, že odchází hlavně kvůli svým kolegům z pražské Občanské demokratické strany. "Ono to je tak, že se mě pražská ODS snažila zbavit po celou tu minulou dobu. Já už jsem zkrátka v jednom okamžiku řekl 'tak dost, už končím', protože nechci být pod tlakem, nechci být ten, kdo neustále je spojován s těmi, s nimiž nesouhlasí, kdo legitimizuje v podstatě i některá konání."

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Kasl: Končím

Jan Kasl podle svých slov zcela ztratil důvěru ve vedení pražských občanských demokratů. "Ano, jednoznačně je to otázka v rovině Prahy, je to otázka pražské ODS, je to otázka nepodpory, naprosté ztráty komunikace v tom smyslu, že mám pocit, že hrajeme každý na jiném hřišti: já hraju fotbal podle pravidel, ale oni se odebrali na vedlejší hokejové hřiště a tam hrají házenou. Prostě s těmi lidmi se to nedá dál takto dělat."

Jan Kasl | Foto: Jan Mihaliček

Odstupující primátor je také rozčarován z práce pražských radních zvolených za ODS. Obviňuje je z toho, že při jejich rozhodování převažují osobní zájmy nad zájmy občanů. "Odmítám už žít v tomhle světě neustálých her a vytváření umělých fám a fabulací kolem mě. V tom se nedá pracovat, a já si myslím, že Praha potřebuje seriózní práci a já se snažím ji maximálně dobře a úspěšně dělat, ale ne v této atmosféře, ne s těmito lidmi."

Kasl zároveň odmítl spekulace, že za jeho rozhodnutím stojí nějaký jiný politický subjekt. "Nevstupuju do žádné strany, nikam nechodím, nechodím k panu prezidentovi - prý jsem někde byl přemlouván, abych vstoupil do Unie svobody - není to pravda, nikdo mě nepřemlouvá, nikam nevstupuju."

Předseda ODS Václav Klaus jeho rozhodnutí označil za totální lidské selhání a neschopnost zvládnout pražskou radnici. "Já bych i respektoval, že nezískal podporu v pražské ODS a že se může na pražskou ODS, na některé své kolegy zlobit. Ale já nemohu jako obyvatel tohoto milionového města přijmout, že někdo může být tak nezodpovědný, že v takovéhle chvíli, těsně před koncem svého volebního období hazarduje se stabilitou tohoto města."

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Klaus: Je to selhání

Rozhodnutí primátora naprosto překvapilo předsedu pražské ODS a starostu Prahy 1 Jana Bürgemaistera. Ten prý neměl sebemenší tušení, že se Jan Kasl k něčemu podobnému chystá. Jak řekl Radiožurnálu, nemá pocit, že by obě strany spolu měly problémy v komunikaci. Rezignace Kasla ho prý proto velmi zaskočila. "Vždyť jsme před týdnem spolu zahajovali úvodní mítink ODS Na můstku, tam také nic neřekl, že chce vystoupit z ODS. Teď jako moje první reakce je, že jde z jeho strany o účelový předvolební krok, vždyť máme za 14 dnů volby a mně prostě tato souvislost napadá jako první."

Stejně Kaslův krok hodnotí i Klausův poradce Ladislav Jakl. "Pan primátor zdůvodňuje svůj krok tím, že už nemůže nést zodpovědnost za chod hlavního města. Já osobně si myslím, že tu zodpovědnost klidně ještě několik týdnů nést mohl a jeho krok si nelze vysvětlit jinak, než že má nějakou souvislost s volbami, které máme za dva týdny," uvedl Jakl pro Radiožurnál.

Náměstek primátora Petr Švec Kaslovo rozhodnutí včera nechtěl nijak komentovat. "V tuto chvíli je to pro mě tak nová informace, že se k ní vyjadřovat nebudu a nechci. Myslím si, že to je věc, která je velmi závažná a samozřejmě je podle toho potřeba na ni reagovat, takže v tuto chvíli si myslím, že reakce by byla jedině špatně."

Jan Kasl se stal primátorem po komunálních volbách v roce 1998, když na pražské radnici uzavřely koalici ODS a ČSSD. Na radnici zůstane dál jako zastupitel. Do komunálních voleb ho v primátorském křesle nahradí pravděpodobně někdo z deseti zbývající zástupců ODS. V kuloárech se nejvíce mluví o radním Igoru Němcovi.

S Janem Kaslem budeme mluvit v podvečerním Radiofóru (začátek je v 18:20).

Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Marika Táborská, Jana Ulbrychová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme