Vedle studentů i turisté a příměstské tábory. Na některých vysokoškolských kolejích to žije i v létě

O ubytování na některých vysokoškolských kolejích roste přes léto zájem. Kromě studentů na nich často bydlí turisté, návštěvníci letních škol nebo účastníci příměstských táborů. Ceny ubytování se nejčastěji pohybují v rozmezí 250 až 1000 korun za osobu a noc. Víc zájemců o přespání na kolejích eviduje třeba České vysoké učení technické. Školy ale letní měsíce využívají i k rekonstrukcím ubytovacích zařízení. Tématu se věnuje Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strahovské koleje - ilustrační foto | Foto: Daniel Baránek | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-NC-SA 4.0,©

Různorodé osazenstvo má přes léto na kolejích například Vysoká škola ekonomická (VŠE). Ta ubytovává jednak vlastní studenty, kteří na kolejích bydlí celoročně, ale i účastníky letních nebo jazykových škol, jež univerzita pořádá, nebo sportovní kluby a příměstské tábory v rámci klasického hotelového ubytování. „Obsazenost za měsíc červenec přesáhla 70 procentní hranici,“ komentuje mluvčí VŠE Ota Zima pro Český rozhlas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bydlení na vysokoškolských kolejích v létě

Žádné větší opravy škola letos v létě nedělá, protože čeká na schválení dotací od ministerstva školství, informuje šéf Správy účelových zařízení Ota Zima. „Budeme zateplovat a rekonstruovat sociální zařízení, vzduchotechniku a klimatizaci.“

Na kolejích Českého vysokého učení technického (ČVUT) je v rámci letního ubytování přístupných všech osm tisíc postelí. Nyní bydlí na kolejích asi 3300 studentů. „Máme pro ně vyčleněnou studentskou prázdninovou kapacitu a zbytek prodáváme na komerční účely,“ říká vedoucí odboru ubytovacích služeb ČVUT Petra Solimanová.

Bydlení v kontejneru? Levná a ekologická alternativa studentských kolejí, ukazují v Kodani

Číst článek

Potvrzuje také, že za poslední roky stoupá zájem jak o komerční, tak studentské prázdninové ubytování. Studenti si na místních kolejích zaplatí během letních prázdnin v průměru o 150 korun měsíčně méně. Turisté za jednu noc dají pět set a tisíc korun.

Kolej si pro svůj pobyt v Praze vybrala například turistka z Francie, která si s přítelem zarezervovala dvě noci na Strahovské koleji. „Nebylo to drahé a ani daleko od centra, kam můžeme dojít pěšky,“ vysvětluje redaktorce Českého rozhlasu.

Ne všechny vysoké školy však poskytují nabídku ubytování v celém rozsahu. Třeba brněnská Masarykova univerzita některé koleje na léto zavřela, říká její mluvčí Tereza Fojtová. Škola tak nyní nabízí 850 lůžek a všechna jsou v současnosti obsazena.

Housing first. Program na bydlení z Brna inspiroval Česko, samo město ale s pokračováním váhá

Číst článek

„Zájem o letní ubytování souvisí zejména s nabídkou kulturního a společenského vyžití v Brně,“ komentuje Fojtová.

Vysoké školy také využívají letních prázdnin a menšího počtu zájemců o ubytování k rekonstrukcím a opravám kolejí. Zavřeno mají například některé koleje Západočeské univerzity v Plzni. „Stejně jako v minulých letech probíhá údržba kolejí. Letos se jedná zejména o výměnu podlahových krytin a malování,“ říká mluvčí školy Šárka Stará.

Vysoké školy registrují vyšší zájem o ubytování mezi studenty i během školního roku mezi studenty. Příčinou jsou hlavně rostoucí ceny nájmů ve velkých městech.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme