Mladí pedagogové si stěžují také na nízké platy. Průměrný vysokoškolák ve veřejné správě a službách bere o pětinu víc než učitel. V soukromých společnostech je to pak dokonce o 35 procent více.
Podle statistiky Ministerstva školství je nejvíc vychovatelů ve věku 51 až 55 let. Až odejdou do penze, čekají dětské domovy podle Federace dětských domovů potíže.
„Zásadně jsme se z posledního místa v mezinárodním srovnání neposunuli,“ vysvětlil serveru iROZHLAS.cz Daniel Münich, ředitel think-tanku IDEA, který každoročně analyzuje platy ve školství.
Kvůli stávce zůstalo ve středu zavřeno 1221 škol, více než 2700 škol omezilo provoz. Téměř 3000 dalších institucí sice nestávkovaly, protesty ale nějak podpořily.
Ministr školství upozornil také na to, že stávka ještě neznamená, že bude daná škola zavřená. Zařízení navíc musí o svém postupu předem informovat rodiče a školáky.
„Jedná se o demonstrační stávku. Technicky by měly být všechny školy podchycené, záleží teď už jenom na učitelích, jak se k tomu postaví,“ uvedla šéfka olomouckých odborářů.
V rámci šetření na předsednictví Česka v EU musela ministerstva vyškrtat i některé reprezentativní akce a odborné konference, které původně plánovala uspořádat.
V pátečním tisku se dočtete, že české datové tarify jsou stále mezi nejdražšími v Evropě. Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka situaci pomůže zavedení 5G sítě.
V úterním tisku se dočtete, že České dráhy chtějí nakoupit až 182 nových vagonů pro osobní vlaky. Píše to deník E15. Pojišťovny budou podle Mf Dnes nově proplácet víc léků proti nejvážnějším chorobám.
O stáž se můžou ucházet zájemci ze všech typů studia - bakalářského, magisterského i doktorského. A to nejen v technických oborech, jako je třeba aplikovaná fyzika, IT nebo strojírenství.
Redakce iROZHLAS.cz prostudovala připomínky k vládnímu návrhu a zásadní problém mají s dokumentem prakticky všechny úřady, a to včetně těch „vládních“, které vedou ministři za hnutí ANO.
Podle současných tarifních tabulek na plný úvazek berou asistenti pedagoga v základu kolem 13 a půl tisíce korun hrubého měsíčně. V reálu ale bývají platy ještě menší.
Školské odbory vyhlásily stávkou pohotovost, nedohodly se totiž s ministrem školství na růstu platů. Odbory chtějí od ledna přidat celých 10 procent plošně všem učitelům v základech jejich platů.
Plaga navrhl, aby si všichni učitelé od ledna přilepšili o 2250 korun. Dalších průměrně 1400 korun má putovat do odměn. S nabízeným navýšením ale odbory nejsou spokojeny.
Obavy z nových dotačních pravidel, která mají platit od roku 2021, má nejen neziskový sektor, ale i firmy, které podporu z Bruselu určenou například na vzdělávání nebo sociální služby čerpají.
Každý pátý učitel základní školy má v tuzemsku po ruce asistenta. Školy by jich ale potřebovaly ještě víc. I to se dozvíte v přehledu tisku Radiožurnálu.
Do školství má jít o 17 miliard korun víc než loni. Podle vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) jsou peníze určeny nejen na platy, ale i do kvality vzdělávání.
Neoprávněné přístupy k osobním údajům v tisícovkách případů odhalila kontrola Úřadu pro ochranu osobních údajů na ministerstvu vnitra. Resort od milionové pokuty zachránila až změna zákona.
„Včera (v pondělí) jsme se s ministryní financí na vládě dohodli, že ne 6,5 miliardy pro rok 2020, ale 7,5 miliardy korun pro rok 2020 bude propsáno na oblast sportu,“ uvedl Robert Plaga (ANO).