V Česku letos pomáhá se žněmi nejvýkonnější kombajn na světě. Sklidí až 100 tun obilí za hodinu

Nejvýkonnější kombajn na světě pomáhá s letošními žněmi zemědělcům v Česku. Dokáže sklidit až 100 tun obilí za hodinu a farmářům tak může výrazně urychlit práci. Stroj vyrobený v Belgii jeho dodavatelé právě testují. Vyrazili s ním i na pole u Loštic na Šumpersku.

Šumperk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrovský kombajn pomáhá s žněmi na Hané

Obrovský kombajn pomáhá s žněmi na Hané | Foto: Jana Beránková | Zdroj: Český rozhlas

Nacházíme se v největší mlátičce na světě s lištou o záběru 15,2 metru. Kombajnista Michal Vencl sedí za volantem obrovského stroje. Právě seče pšenici na zhruba devadesátihektarovém poli nedaleko Loštic. Místním zemědělcům jeho sklizeň s běžnou technikou trvá dva dny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Víc než patnáctimetrová žací lišta a výkon až 100 tun obilí za hodinu. To jsou parametry unikátního kombajnu, který si mohli vyzkoušet i zemědělci z Hané

„Tento výkonný kombajn s více než patnáctimetrovou žací lištou zvládne totéž i za poloviční dobu. A poradí si taky s polehlými porosty,“ říká Michal Vencl. „Tady vidíme takzvanou pšenici ozimou placatou po kroupách a tady ta lišta se ve třech dílech láme, takže ta lišta je na to uzpůsobená,“ dodává kombajnér.

Výkon kombajnu si pochvaluje taky agronom loštického zemědělského podniku Palomo Martin Rosta. Moderní technika by podle něj farmářům mohla ušetřit čas i pracovní síly.

„Velká výhoda je, že místo dvou řidičů jezdí jeden, protože v dnešní době je méně lidí, kteří chtějí pracovat v zemědělství. A takováto technika právě pomáhá v tom, že když je nedostatek tady těch srdcařů, může jich být méně,“ říká agronom.

Rychlejší a efektivnější sklizeň je výhoda v sezonách, jako je ta letošní, kdy zemědělci práce na polích často přerušují například kvůli bouřkám.

„Zemědělce dneska trápí zkracující se okna na sklizeň, kdy nám počasí tu sklizeň umožní nebo neumožní. Vidíte, že i tady na poli se projevily bouřky, porost je polehaný, takže jakmile je možno vyjet s tím strojem, je potřeba udělat v ten daný okamžik co nejvíc, takže je tlak na rychlost,“ doplňuje Martin Šala ze společnosti Agrotec Group, která moderní kombajn v Česku testuje.

Stroj se podle něj teprve bude naceňovat, stát by ale měl zhruba 25 milionů korun.

Jana Beránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme