Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už dříve zdůraznil, že podpora nepokryje úplnou výši škod, kterou ovocnáři utrpěli. Podle něj je to příspěvek pro to, aby pěstitelé ekonomicky přežili.
Letošní úroda tak bude zhruba třetinová. „Místo plánovaných tří tisíc tun budeme mít tak tisíc tun. Navíc je velké procento těch jablek, která jsme sklidili, s mrazovým poškozením.“
Na počátku srpna poptávku podpořilo i silné zemětřesení, které způsobilo panické nakupování. Na loňskou sklizeň rýže pak měla negativní dopad vlna veder. Ta zhoršila kvalitu i množství úrody.
Zemědělci letos podle údajů ministerstva zemědělství sklidili 7,086 milionu tun obilovin. Podle Agrární komory ČR je to však druhá nejhorší úroda za posledních 12 let.
„Celková úroda obilovin se bude dále zpřesňovat, ale pravděpodobně bude nejnižší od roku 2018,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ Renata Vodičková.
„Velká výhoda je, že místo dvou řidičů jezdí jeden, protože v dnešní době je méně lidí, kteří chtějí pracovat zemědělství,“ říká agronom Martin Rosta pro Český rozhlas.
Snížit by se tento rok měla úroda pšenice, ječmene i žita, významný meziroční nárůst produkce se očekává jen u ovsa. Úroda řepky bude pravděpodobně o pětinu nižší ve srovnání s loňským rokem.
Počasí, které nám připadalo dobré, nebylo pro jablka to správné. Úrodu ovlivnilo i vyčerpání některých odrůd po loňské sklizni. A k tomu se přidal i celkový úbytek plodících jabloní.
Menší úroda jablek u českých sadařů, podobně jako nadúroda, nemá na ceny v českých obchodech zásadní vliv. Česko je v produkci čerstvého ovoce soběstačné jen z 30 až 40 procent.
Na rozdíl od původní odrůdy, ruského paličíku, má Rusinka ušlechtilejší chuť a odrůdu se podařilo zbavit virů. V palici je zpravidla čtyři až osm stroužků.
Sklizeň základních obilovin v Česku klesne o 8,1 % na 6,955 mil. tun. Řepka naopak roste o 4,9 %. Odhady se ještě upřesní v závislosti na počasí, uvedl Český statistický úřad.
„Díky rozšíření osevních ploch se sklidilo více základních obilovin, naopak kukuřice bude méně,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví Českého statistického úřadu Radek Matějka.
Ukrajina očekává, že letos oseje 14,2 milionu hektarů jarních plodin. Zemědělci mimo jiné oseli 4,4 milionu hektarů kukuřicí, 189 300 hektarů pšenicí a 928 400 hektarů ječmenem.
Sklizeň obilí letos podle odhadu Českého statistického úřadu klesne o 1,4 procentního bodu, v případě řepky je nejhorší za 14 let. Horší bude kvůli úbytku ploch také sklizeň brambor.
Deště a bouřky z posledních týdnů na mnoha místech nedovolí kombajnům vjet do polí. Kvůli podmáčené půdě zatím u většiny zemědělců technika zůstává v hangárech.
„Vliv sucha a tepla je sice patrný, což se projevilo například v nižší objemové hmotnosti zrna, ale plodiny měly přece jen více vegetační vláhy než v loňském roce.“
Zemědělci čekali díky ideálnímu jarnímu počasí rekordní úrodu obilí, červencové sucho ale jejich představy pokazilo. Někteří farmáři už ale dávno obilí prodali, i když ho na poli stále ještě mají.
Řada farmářů měla vyprodané sklady už letos na jaře a čekala tak na další sklizeň, do obchodů se tak dostával hlavně česnek z ciziny. Do Česka se letos dovezlo zboží za víc než 120 milionů korun.