Lhát se nemá. Pokud někdo lže, musí převzít odpovědnost, shodují se čeští politici

Lež je tvrzení, které se snaží oklamat druhé. Ten, kdo lže, se obvykle snaží získat nějakou výhodu nebo se třeba vyhnout trestu. Pojetí rozsahu lži se liší v různých kulturách i mezi jednotlivými lidmi. Stejný výrok může být označen i při správné interpretaci za lživý i pravdivý. Zhruba takto lež definuje internetová encyklopedie. O tom se v posledních dnech přesvědčili i Češi. Krátce po parlamentních volbách se Michal Hašek z ČSSD omlouval za nepravdivé výroky o schůzce s prezidentem Milošem Zemanem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda ČSSD Michal Hašek požaduje předčasný sjezd strany v návaznosti na sestavení vlády

Místopředseda ČSSD Michal Hašek požaduje předčasný sjezd strany v návaznosti na sestavení vlády | Zdroj: ČTK

Můžete veřejně slíbit, že nebudete lhát, a když budete při lži přistižen, tak odstoupíte? Na to jsme se ptali českých politiků a dostat z nich jednoznačnou odpověď nebylo úplně snadné.

„Člověk by neměl lhát, a pokud lže, měl by z toho určitě vyvodit osobní důsledky,“ řekl například Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politiků se na jejich názory na lež a lhaní ptala Eva Rajlichová

Podobně reagoval šéf ODS Martin Kuba. „Každý, kdo se pohybuje ve veřejném životě, by měl vnímat, že jsou určité principy, které obecně fungují, a to je, že lhát se nemá. Myslím si, že to každý musí považovat za přirozené, a pokud by se mu to stalo, tak je důležité, aby z toho vždycky vyvodil nějakou osobní odpovědnost.“

Zcela konkrétní byl lídr hnutí ANO Andrej Babiš. „Samozřejmě, že to můžu slíbit, že nebudu lhát. Jde o to, kdo to bude posuzovat, protože média často nějaké výroky zkreslují. V případě Haška je to jednoznačné.“

Pokud by byl Andrej Babiš při lži přistižen, na své funkce by prý okamžitě rezignoval. „Určitě. Celý život říkám pravdu a s tím jsem šel i do politiky,“ ujistil.

Jednoznačný a stručný postoj ke lhaní má předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Zásadně nelžu a to stačí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Oslovení se shodli, že lhát se nemá, a pokud, tak je nutné za to převzít odpovědnost

Šéf hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura má za to, že s lhaním je to trochu složitější. „Každý z nás je nucen občas neříct plnou pravdu, například i té nejškaredější ženě vždy rád řeknu, že jí to sluší. Pokud mne někdo požádá, abych mlčel o soukromé schůzce a já dám slovo, že ji utajím, tak své slovo také dodržím."

„Když se například gestapo zeptá, kam ujeli partyzáni, tak říkám, že v tom případě budu lhát. Byl bych moc rád, kdyby se všichni novináři zavázali, že nebudou lhát a překrucovat, a v momentě, kdy jim lež dokážeme, ihned svou práci opustili. Za sebe mohu slíbit, že své voliče nebudu nikdy klamat a že jim říkám to, co si opravdu myslím,“ zdůraznil.

A zastírat pravdu se příliš nechce ani předsedovi lidovců Pavlu Bělobrádkovi. „Jisté jsou pouze daně a smrt. Já lhát nechci. V tomto případě, pokud nechcete něco sdělovat, tak můžete říct, že je to bez komentáře. Myslím, že je to zcela relevantní. Nebudu předjímat, co by bylo, to je spekulace a to nemá smysl. Doufám, že k tomu nedojde.“

Předseda komunistů Vojtěch Filip je přesvědčen, že se bez lhaní pohodlně obejde. „Já nelžu, ale samozřejmě nemohu někdy tvrdit, že něco je tak nebo tak, protože nemám dostatek informací,“ uzavřel.

Eva Rajlichová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme