Manželství gayů a leseb podporují téměř dvě třetiny Čechů, ukázal průzkum

Gayové a lesby by měli mít možnost uzavírat klasické manželství. V exkluzivním průzkumu agentury Median pro Český rozhlas se tak vyjádřilo 67 procent dotázaných. Většina lidí také souhlasí s registrovaným partnerstvím, které mohou homosexuální páry v Česku uzavírat už deset let. Rozporuplné reakce naopak stále budí adopce dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průzkum - | Foto: Český rozhlas, Median

Registrované partnerství podporuje podle průzkumu 68 procent Čechů. Gayové a lesby mají možnost uzavřít tento svazek od července 2006.

„Registrované partnerství více podporují mladší lidé a lidé z velkých měst. Naopak proti jsou lidé z menších měst, ti starší a voliči hodně konzervativně laděných stran, jako je KSČM nebo KDU-ČSL,“ přibližuje sociolog Daniel Prokop z agentury Median.

Přehrát

00:00 / 00:00

Manželství gayů a leseb podporují téměř dvě třetiny Čechů. Ukázal průzkum agentury Median pro ČRo. Natáčela reportérka Eva Rajlichová

Češi jsou podle průzkumu také vstřícní ke společným majetkovým právům homosexuálních párů. Souhlasí s nimi 83 procent dotázaných.

Na 76 procent pak podporuje nárok gayů a leseb na pozůstalostní penzi, kterou ale zatím partner nebo partnerka nemohou po zemřelém pobírat.

„Myslím, že ve velké části případů to ani nebyl záměr zákonodárce znevýhodňovat osoby žijící v registrovaném partnerství. Jde prostě o opomenutí, ale máme deset let od přijetí zákona o registrovaném partnerství a stále ještě to nebylo odstraněno,“ říká právník Petr Kalla, který spolupracuje s Platformou pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu.

Průzkum - Názor na registrované partnerství homosexuálních párů | Foto: Český rozhlas Median

Průzkum - Vývoj názorů na registrované partnerství 2012 - 2016 | Foto: Český rozhlas Median

Lidé se ale neshodnou v otázce adopce dětí. Podle průzkumu je česká společnost rozdělena přesně půl napůl, 48 procent dotázaných s adopcí dětí homosexuálními páry souhlasí a 48 procent respondentů si myslí pravý opak.

„Ve všech těch vztazích, včetně adopce, jsou vstřícnější ženy, mladí a vysokoškolsky vzdělaní lidé. Konkrétně tu adopci dětí podporuje 55 procent lidí z těchto skupin - 55 procent žen, lidí do dvaceti devíti let a vysokoškolsky vzdělaných,“ upozorňuje sociolog z agentury Median.

Průzkum - Souhlas s právy homosexuálních párů | Foto: Český rozhlas Median

Prokop také poukazuje na vzrůstající podporu takovéto adopce. V roce 2005 ji podle něj podporovala zhruba pětina lidí a dnes je to téměř polovina.

„Myslím, že hlavním zdrojem obav jsou dopady na děti. Ačkoli americké výzkumy ukazují, že děti, které vyrostly v homosexuálních párech, si oproti těm v heterosexuálních nevedou nijak hůř,“ podotýká Prokop a dodává:

„Někteří psychologové ale říkají, že v Čechách by ta situace mohla být jiná. Nicméně evidence v Americe ukazuje, že bychom negativní vliv neměli přeceňovat a měli bychom se zabývat čísly, nejen našimi představami.“

Registrovaní partneři si budou moci osvojit dítě, vyplývá z rozhodnutí ÚS

Číst článek

Průzkum - Vývoj názorů na adopci dětí homosexuály, 2005 - 2016 | Foto: Český rozhlas Median

Jako první země na světě uzákonilo registrované partnerství osob téhož pohlaví v roce 1989 Dánsko. V roce 2001 umožnilo Nizozemsko jako první stát sňatky homosexuálních párů a zároveň adopce dětí.

V Evropě mohou registrovaní partneři společně adoptovat děti také například v Belgii, Británii, Španělsku nebo skandinávských zemích. Od loňského roku mohou homosexuálové uzavřít manželský sňatek také ve všech státech USA, před tím tuto možnost zakazovalo 14 států.

Zatímco velká část západní Evropy v uplynulých letech postoupila od registrovaného partnerství k uzákonění plnoprávných stejnopohlavních sňatků, ve východní Evropě a na Balkáně přibylo zemí, které je přímo zakazují. Zvláštním hybridem se stalo Chorvatsko, kde na jednu stranu zakázali manželství, ale uzákonili registrované partnerství s velmi širokými právy – např. včetně možnosti adopce.

Obrázek CC BY-SA Wikipeda

Eva Rajlichová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme