Festival Prague Pride nabídne sto různých akcí, jako koncerty, vystoupení, výstavy, vernisáže queer umění, kino, pikniky a debaty. Tématem jedenáctého ročníku festivalu je coming out.
„Myslí to asi dobře, ale organizace to nutí kategorizovat své klienty. Posiluje to stigmatizaci. Sexuální orientace je dost citlivá,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Daniel Hůle, analytik Člověka v tísni.
Sněmovna ve čtvrtek pokračuje úvodní debatou o navrhovaném uzákonění manželství homosexuálů. Ve hře je také ústavní zakotvení ochrany manželství jako svazku muže a ženy.
Jakou podobu má gay a lesbická láska v současné kinematografii? Nabízíme tipy na teenagerskou romantickou komedii, gruzínské taneční drama i český dokument o trans identitě.
„Když ani na několik výzev demonstranti neuvolnili průchod ulicí, policejní těžkooděnci je zvolna vytlačili na chodník podél ulice,“ popsala policejní mluvčí Dagmar Brožová.
V Praze začíná devátý ročník festivalu Prague Pride, který přibližuje život leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů. Letos připomene i počátky aktivismu této komunity.
Letos poprvé bude během Prague Pride nasvícena v duhových barvách Petřínská rozhledna. Pražský magistrát na své budově vyvěsí duhovou vlajku. Ke stejnému kroku se chystají i některé ambasády.
Oběti „léčby“ trpí depresemi a jejich stavy mohou vést k sebevraždě, varují experti. Lékaři je nutili mluvit hlubším hlasem a hodně sportovat, nevyhýbali se ale ani elektrošokům.
PRO A PROTI. První pár gayů v registrovaném partnerství splnil všechny podmínky a otevřela se mu tak cesta k adopci dítěte. Vláda chce zároveň homosexuálům umožnit osvojení partnerova biologického dítěte. Takzvané přiosvojení má zajistit novela zákona o registrovaném partnerství. O této změně, která by poskytla větší právní jistotu dětem v registrovaných partnerstvích, se diskutuje už několik let.
V hlavním městě začal festival Prague Pride 2016. Tento týden se v Praze už pošesté schází komunita LGBT - tedy gayů, leseb, bisexuálů a transgender osob z celé střední a východní Evropy. Letos je hlavním tématem láska, na kterou máme všichni stejné právo.
Poslankyně Pavlína Nytrová z ČSSD ve středu ostře napadla připravovanou novelu, která by umožnila registrovaným partnerům adoptovat dítě svého protějšku. Ve sněmovně prohlásila, že "homosexuálové se budou snažit zrealizovat sex s dětmi." Homosexuální lobby si podle ní klade stále více požadavků a postupnými plíživými kroky tak nabourává chod celé společnosti. Platforma Proud podporující práva homosexuálů a dalších menšin ale takovou argumentaci odmítá.
Gayové a lesby by měli mít možnost uzavírat klasické manželství. V exkluzivním průzkumu agentury Median pro Český rozhlas se tak vyjádřilo 67 procent dotázaných. Většina lidí také souhlasí s registrovaným partnerstvím, které mohou homosexuální páry v Česku uzavírat už deset let. Rozporuplné reakce naopak stále budí adopce dětí.
Ústavní soud otevřel registrovaným partnerům cestu k individuálnímu osvojení dítěte. Zrušil totiž část zákona, která adopci znemožňovala. Ustanovení bylo podle soudců diskriminační. Zatímco svobodní gayové a lesby si teoreticky dítě jako jednotlivci osvojit mohli, po uzavření partnerství už to nešlo. Vláda by navíc brzy měla posoudit novelu zákona o registrovaném partnerství, která umožní osvojení biologického dítěte partnera.
Z pražského Václavského náměstí až na Letnou prošel duhový průvod, nejnavštěvovanější akce festivalu Prague Pride. Podle prvních odhadů policie na něj přišlo přes 15 tisíc lidí. Součástí průvodu jsou i alegorické vozy, balonky a hlavně lidé v pestrobarevných a někdy až karnevalových úborech. Akce pokračuje na Letné až do pozdního večera.
V české metropoli dnes začíná duhový festival Prague Pride, zaměřený na gay a lesbickou komunitu. Letos chce upozornit především na problematiku šikany a soužití ve společnosti. Nabídne na 120 akcí, kromě koncertů i divadelní představení nebo filmy.
Polský parlament zamítl debatu o registrovaném partnerství. Gayové a lesby si tak na příslušný zákon budou muset počkat přinejmenším několik let. Homosexuální páry mají v převážně katolickém Polsku menší práva než ve většině zemí Evropské unie.
Během příštích tří let by se Velká Británie mohla dočkat první školy určené gay, lesbickým, bisexuálním a transgender dětem. Unikátní vzdělávací instituce má vzniknout v Manchesteru a její provoz by plně hradil stát. Škola má v první řadě ochránit studenty, kteří v běžných školách čelí šikaně a všemožným ústrkům.
Přes odpor církví a nemalé části politiků mohou ode dneška gayové a lesby v Anglii a Walesu uzavírat sňatky. Jde o historický krok na cestě k úplnému zrovnoprávnění homosexuálů. Gayové a lesby se doslova předháněli v tom, kdo dokáže zorganizovat svatbu načasovanou přesně na dnešní půlnoc.
Chorvatská ústava bude definovat manželství coby svazek muže a ženy. V referendu o tom rozhodli chorvatští voliči, pro bylo téměř 66 procent hlasujících. Konání referenda prosadili konzervativci a katolické organizace. Naopak ministři občany vyzvali, aby hlasovali proti.
Aktivisté za práva homosexuálů se sešli v Londýně. Chtěli, aby se na nadcházejícím summitu G20 probíralo i zneužívání práv gayů a leseb v Rusku. Vadí jim například zákon, který zakazuje takzvanou homosexuální propagandu. Podle něj hrozí postih těm, kteří budou šířit informace o homosexualitě mezi dětmi. Britský ministr zahraničí aktivisty ujistil, že premiér David Cameron na problém upozorní.
Jdeme s barvou ven - to je podtitul letošní Prague Pride. Festival zaměřený na gay a lesbickou tematiku začal v pondělí. Jeho hlavním tématem je coming out neboli přiznání odlišné sexuální orientace.
‚Vyoutovat se‘ – tímhle sportovním termínem se neformálně označuje proces, kdy člověk oznámí svému okolí, že je gay nebo lesba. Právě coming out je hlavním tématem letošního festivalu Prague Pride. Ten začíná v Praze už zítra.
Nejvyšší soud potvrdí naši rovnoprávnost, věří gayové a lesby v tradiční americké baště homosexuálů - San Francisku. Tribunál ve Washingtonu začal tento týden historicky poprvé rozhodovat o tom, jestli mají páry stejného pohlaví právo uzavírat manželství. A na západním pobřeží Ameriky čekají na verdikt s nadějí.
Nechat žít a respektovat nebo zavírat oči a odsouvat do ústraní. Akce k posílení tolerance vůči sexuálním menšinám Prague Pride vyvolává protichůdné reakce. Pod duhovou vlajkou, v rytmu hlasité hudby a oslavováním extravagance a rozmanitosti už posedmnácté prošel podobný průvod jako bude ten pražský v Bruselu. Tam jsou už ale na podobné akce zvyklí. Také díky velmi barvitému etnickému složení obyvatel belgické metropole jsou už Bruselané k sexuálním menšinám velmi tolerantní.