lesba

lesba v textech na iROZHLASU

|Karolína Koubová |Zprávy z domova

Osvojení partnerova dítěte staví registrované partnerství na roveň manželství, tvrdí Langšádlová

PRO A PROTI. První pár gayů v registrovaném partnerství splnil všechny podmínky a otevřela se mu tak cesta k adopci dítěte. Vláda chce zároveň homosexuálům umožnit osvojení partnerova biologického dítěte. Takzvané přiosvojení má zajistit novela zákona o registrovaném partnerství. O této změně, která by poskytla větší právní jistotu dětem v registrovaných partnerstvích, se diskutuje už několik let.

Registrovaní partneři nabourávají chod celé společnosti, říká poslankyně Nytrová z ČSSD

|Veronika Sedláčková, Anna Jadrná, Jan Bartoněk |Zprávy z domova

Poslankyně Pavlína Nytrová z ČSSD ve středu ostře napadla připravovanou novelu, která by umožnila registrovaným partnerům adoptovat dítě svého protějšku. Ve sněmovně prohlásila, že "homosexuálové se budou snažit zrealizovat sex s dětmi." Homosexuální lobby si podle ní klade stále více požadavků a postupnými plíživými kroky tak nabourává chod celé společnosti. Platforma Proud podporující práva homosexuálů a dalších menšin ale takovou argumentaci odmítá.

|Eva Rajlichová, Anna Jadrná |Zprávy z domova

Manželství gayů a leseb podporují téměř dvě třetiny Čechů, ukázal průzkum

Gayové a lesby by měli mít možnost uzavírat klasické manželství. V exkluzivním průzkumu agentury Median pro Český rozhlas se tak vyjádřilo 67 procent dotázaných. Většina lidí také souhlasí s registrovaným partnerstvím, které mohou homosexuální páry v Česku uzavírat už deset let. Rozporuplné reakce naopak stále budí adopce dětí.

| ČTK, Vlasta Gajdošíková, Anna Jadrná |Zprávy z domova

Registrovaní partneři si budou moci osvojit dítě, vyplývá z rozhodnutí ÚS

Ústavní soud otevřel registrovaným partnerům cestu k individuálnímu osvojení dítěte. Zrušil totiž část zákona, která adopci znemožňovala. Ustanovení bylo podle soudců diskriminační. Zatímco svobodní gayové a lesby si teoreticky dítě jako jednotlivci osvojit mohli, po uzavření partnerství už to nešlo. Vláda by navíc brzy měla posoudit novelu zákona o registrovaném partnerství, která umožní osvojení biologického dítěte partnera.

|Eva Rajlichová |Zprávy z domova

OBRAZEM: Prahou prošel průvod hrdosti, tradiční součást festivalu Prague Pride

Z pražského Václavského náměstí až na Letnou prošel duhový průvod, nejnavštěvovanější akce festivalu Prague Pride. Podle prvních odhadů policie na něj přišlo přes 15 tisíc lidí. Součástí průvodu jsou i alegorické vozy, balonky a hlavně lidé v pestrobarevných a někdy až karnevalových úborech. Akce pokračuje na Letné až do pozdního večera.