Merkelová zjišťuje postoj Česka k euroústavě
V této chvíli jednají v pražském Hrzánském paláci šéfka německé vlády Angela Merkelová s českým premiérem Mirkem Topolánkem. Kancléřka přijela především zjistit postoj české strany k evropské ústavní smlouvě. Základní unijní dokument potřebuje unie podle Berlína přijmout nejpozději do roku 2009.
Angela Merkelová chce zjistit stanoviska jednotlivých členských států k podobě evropské ústavy. Proces schvalování původního dokumentu dostal smrtelnou ránu v roce 2005, kdy návrh odmítli nizozemští a francouzští voliči. To, že Angela Merkelová - ohnivá zastánkyně evropského ústavního dokumentu - přijela do Prahy tak brzy po začátku předsednictví, spíš nasvědčuje tomu, že Česko je považováno za zemi, se kterou by mohly být problémy.
Postoj České republiky je zatím dosti nejednoznačný a nejednotný, i když soudě podle výroků prezidenta Klause je země proti euroústavě. Zvláštní je večerní termín schůzek a tiskové konference v 18.30, respektive ve 21 hodin, které působí dojmem, že není moc velký zájem na tom, aby se závěry schůzky medializovaly.
Německo si znovunastartování jednání o euroústavě stanovilo za prioritu číslo pro své unijní předsednictví. Angela Merkelová dosud tvrdila, že chce do konce německého předsednictví připravit jen časový plán, jak dál v otázce ústavy postupovat, přičemž dokument (zatím není jisté, zda ve stávající, pozměněné nebo zcela nové podobě - což je ale nepravděpodobné) by měl být schválen do voleb do evropského parlamentu v roce 2009.
Dnes ale agentura Reuters přišla s informací, že by se na konci května měly Berlíně konat intenzivní dvoustranné rozhovory s představiteli všech členských států na téma ústava a do konce června by měly být známy náznaky obsahu i formy ústavního dokumentu, což je hodně ambiciózní záměr vzhledem k tomu, jak rezervovaný postoj některé státy k euroústavě zaujímají.