MfD: Ministr financí chce spojit výběr daní a pojistného

Výběr sociálního a zdravotního pojištění a daní chce spojit ministr financí Vlastimil Tlustý, zjistila Mladá fronta Dnes. Lidové noviny informují o tom, že papež Benedikt XVI. zřejmě příští rok v září do Česka nepřijede. Bývalá šéfka VZP Jiřina Musílková v Hospodářských novinách tvrdí, že jí expremiér Jiří Paroubek vyhrožoval. Investicemi zahraničních firem v České republice se zabývá Právo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Ministr financí Vlastimil Tlustý připravuje plán, jak spojit výběr daní s inkasem sociálního a zdravotního pojištění, informuje Mladá fronta Dnes. Pro víc než milion podnikatelů a lidí, kteří se o své daně starají sami, by to znamenalo méně papírování a pro stát méně úředníků. Materiál půjde na jednání vlády, potvrdil deníku Tlustý. Jeho návrh počítá v první řadě s tím, že se do jednoho úřadu spojí berní úředníci s celníky. A tento superúřad pak bude vybírat vše.

Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase jsou ve hře dvě varianty. Podle té snadnější by existoval pouze jeden účet pro daně i sociální a zdravotní pojištění a z něj by peníze šly dále do zdravotní pojišťovny respektive na sociální správu. Nebo by došlo k přímému technologickému propojení a vše by se skutečně vybíralo v jedné instituci.

Tato varianta je podle Nečase technicky a časově náročnější, ale dlouhodobě úspornější. Problémem ale může být vlna odporu ze strany samotných úřadů. Žádný z nich totiž nemá rád, když se začne uvažovat o jeho zrušení nebo zmenšení, píše deník.

Hlava katolické církve , papež Benedikt XVI., podle Lidových novin zrušil návštěvu Česka předběžně ohlášenou na září 2007. Zamítavá odpověď dorazila z Vatikánu do Prahy v těchto dnech, zjistil list. Církev se k tomu zatím odmítla vyjádřit. Podle informací deníku sdělil Vatikán českým katolíkům, že papežovi nevyhovuje plánovaný termín návštěvy a chce se soustředit na už potvrzenou cestu do Rakouska. Čeští biskupové se proto teď budou snažit Benediktovi XVI. nabídnout jiný termín, jednat o tom mají příští týden.

Rok po uvalení nucené správy na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu se rozhodla její bývalá ředitelka Jiřina Musílková promluvit o tom, jak podle ní probíhala vyjednávání o finanční situaci VZP s tehdejším premiérem Jiřím Paroubkem. Jak píší Hospodářské noviny, Musílková tvrdí, že jí Paroubek na schůzce mezi čtyřma očima otevřeně vyhrožoval. Ten to ale odmítá.

Událost se měla stát při jednání v Kramářově vile loni 21. listopadu, tedy 11 dní po uvalení nucené správy na VZP a den předtím, než začala o situaci v pojišťovně bouřlivě jednat Poslanecká sněmovna.

Paroubek měl Musílkové podle jejích slov vyhrožovat, že pokud neodstoupí, budou na ni a na firmu házet hnůj. Pravdou je, že den po této schůzce podrobil ve sněmovně bývalou šéfku VZP zdrcující kritice tehdejší šéf resortu zdravotnictví David Rath, píše deník. Několik dní poté pak začali lidé z ČSSD i z ministerstva chrlit zprávy například o tom, že Musílková uzavírala nevýhodné smlouvy na nákup léků.

Záhadou ale podle Hospodářských novin zůstává, proč Musílková přišla s obviněním Paroubka až rok po uvalení nucené správy. Právě tehdy, v dramatických dnech, by se totiž takové zveřejnění pokud je pravdivé hodilo víc.

Úvěrové společnosti a banky u nás začínají sázet na rychlost, všímají si Lidové noviny. Doba, za kterou zákazníkovi vyřídí žádost o spotřebitelskou půjčku, se stává jedním z hlavních předmětů konkurenčního boje. U většiny bank má klient peníze k dispozici do 24 nebo 48 hodin od podpisu úvěrové smlouvy. Právě snadnost a rychlost vyřízení půjčky na nákup spotřebního zboží přitom láká stále víc lidí. Zároveň ale zvyšuje zadluženost českých domácností.

Zahraniční společnosti v Česku investovaly za první tři čtvrtletí letošního roku téměř 106 miliard korun, píše deník Právo. Proti stejnému období loni je tak objem investic zhruba poloviční, hlavně kvůli absenci velkých příjmů z privatizace. Czechinvest stejně jako další nezávislí odborníci ale situaci považuje za stabilní a větší příliv zahraničních investic očekává opět v příštím roce.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme