Vliv Ruska na dostavbu Dukovan by podkopal nezávislost Česka, řekl ministr zahraničí USA Pompeo

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo na tiskové konferenci po jednání s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO) varoval před vlivem Ruska na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. „Shodli jsme se, že Rusko se snaží zničit naše demokracie a rozbít naši západní alianci,“ prohlásil. Moskva podle něj neuspěje a svoboda vyhraje. Česko je podle Babiše svrchovaná země: „Nevnímám zásadní hrozbu, jsme ale samozřejmě obezřetní.“

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:20 12. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (vpravo) se 12. srpna 2020 v Kramářově vile v Praze setkal s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem

Premiér Andrej Babiš (vpravo) se 12. srpna 2020 v Kramářově vile v Praze setkal s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Česká republika podle Babiše vnímá zájem USA o účast na tomto projektu. Americká společnost Westinghouse je jedním ze zájemců o zakázku na stavbu nového bloku.

Podle amerického ministra zahraničí Pompea si Česko vždycky vybere správně, když se rozhoduje mezi autoritářstvím a demokracií. Později dodal, že také Čína se snaží zničit západní demokracie.

Co se týče bezpečnostních vztahů, jsou podle Pompea Česko a Spojené státy skvělým týmem. „Jsme připraveni vám pomoci. Pokud vás chce někdo ohrožovat, budeme na vaší straně. Víme, že si vyberete demokracii,“ uvedl Pompeo.

Bělorusko

Šéf americké diplomacie se vyjádřil také k situaci v Bělorusku. Tamní protestující, kteří se bouří kvůli podezření ze zmanipulování prezidentských voleb ve prospěch současné hlavy státu Alexandra Lukašenka, by měli být chráněni, ne zraňováni.

Pompeo je dle své kanceláře očištěn v kauze prodeje zbraní Saúdům. Demokraté ale zprávu ještě neviděli

Číst článek

„Sledovali jsme protesty a podporujeme, aby byli protestující chráněni a aby nebyli zraňováni. Je to v zájmu všech. Budeme dále hovořit o riziku pro běloruské lidi. Chceme, aby měli svobodu, stejně u lidí na celém světě,“ řekl Pompeo.

Podle Babiše musí Evropa zareagovat konkrétními kroky, ne jen deklaracemi. „Očekávám, že Evropská unie nezůstane u deklarací, ale že bude nějaká akce, budou přijata nějaká opatření, protože Bělorusové mají stejný nárok na svobodu a demokracii, jako máme my,“ uvedl český premiér.

Během prvních dvou nocí protestů bylo při rozhánění davů zraněno mnoho desítek lidí a podle ministerstva vnitra policisté zatkli na 5000 osob. Od úterního večera k nim přibylo dalších dalších více než 1000 zadržených.

Pompeův program

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) po úterním jednání s Pompeem v Plzni uvedl, že Česko nepočítá s podpisem nového memoranda se Spojenými státy týkajícího se výstavby, neboť by to mohlo narušit notifikační proces u Evropské komise.

Pompeo na svém twitteru v noci poděkoval Plzeňskému pivovaru, v jehož prostorách s Petříčkem debatoval, za „fantastickou návštěvu a vynikající pokrm“.

Ještě předtím Pompeo navštívil Muzeum generála Pattona a ministři si také připomněli 75. výročí konce druhé světové války a položili věnce u památníku Díky, Ameriko! Uctili tak památku amerických vojáků, kteří na konci druhé světové války osvobodili západní část Československa.

Po schůzce s Babišem čeká Pompea projev v Senátu. Nejprve se sejde s předsedou horní komory Parlamentu Milošem Vystrčilem (ODS) a se šéfem zahraničního výboru Senátu Pavlem Fischerem (nestraník). Následně by měl před zákonodárci přednést zhruba pětiminutový projev, po kterém bude následovat asi čtvrthodinová diskuse se senátory.

Odpoledne přijme Pompea na Pražském hradě prezident Miloš Zeman, schůzky se zúčastní i Babiš. Americké ministerstvo zahraničí před zahájením Pompeovy cesty uvedlo, že schůzka na Hradě bude mít spíš zdvořilostní charakter. Žádné společné vystoupení Pompea a Zemana se neplánuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme