Miloš Zeman se po odpočinku na Vysočině vrací do Prahy

Budoucí český prezident Miloš Zeman dnes jede do Prahy. Po odpočinku na Vysočině ho čekají pracovní povinnosti. Novináři, kteří čekají, že se jim podaří ulovit nějaké vyjádření, tak mají opět důvod čekat před Zemanovou chalupou v Novém Veselí na Žďársku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Zdroj: Reuters

Miloš Zeman by se měl v Praze zúčastnit celorepublikového předsednictva Strany práv občanů Zemanovci, ve které je čestným předsedou. Řešit se má možné zpřísnění podmínek pro přijímání nových členů. Po vítězství Miloše Zemana v prezidentské volbě totiž stoupl počet zájemců o členství.

Zítra začne Zeman se svým týmem pracovat na plánu pro příští týden, kdy by se měl sejít Václavem Klausem. Řešit se bude ochranka, focení na oficiální portrét, stěhování na Pražský hrad a se Zemanem se chtějí setkat i někteří velvyslanci.

O setkání s Milošem Zemanem ale stojí více lidí a někteří se za ním vydali přímo na Vysočinu. Například manželé Květoslava a Josef z Bystřice nad Pernštejnem přijeli bez ohlášení na návštěvu.

„Jeho manželka chodila s mou dcerou do třídy ve škole v Bystřici. Tak jsem si řekl, že ho alespoň pozdravím, za rodinu a za přátele,“ říká Josef.

V mrazu na Miloše Zemana v těch uplynulých dnech čekali také novináři. Mrzli tam, aby po hodinách čekání získali od Zemana takovéto vyjádření:

„Sděluji, že jsem umyl nádobí, teď jdu nakoupit a pak půjdu na poštu. Od čtvrtka odpoledne už mne bude čekat práce.“

Koho Miloš Zeman přijmout nechce, ten se k němu nedostane, protože ho hlídá soukromá ochranka.

Kdo zůstane?

S velkou pravděpodobností už zítra začne příští prezident řešit, koho si přivede na Hrad. Krátce po svém zvolení řekl, že o složení svého týmu bude ještě rozhodovat. Jasno měl Miloš Zeman jen o dvou pracovních pozicích:

„S výjimkou tajemníka a šoféra si na Hrad nikoho nevezmu. Nedomnívám se, že i svoje nejlepší kamarády by měl jakýkoliv politik pověřovat jakýmikoliv funkcemi. Je daleko rozumnější, aby administraci dělali úředníci, nikoliv politici.“

Miloš Zeman bude muset najít hlavně nového kancléře, protože Jiří Weigl, o kterého projevil zájem, odejde s Václavem Klausem.

Podle serveru ihned.cz se ale z Pražského hradu chystá odejít také šéf protokolu Jindřich Forejt. Miloš Zeman už dříve řekl, že z Hradu nechce nikoho vyhazovat, zájem nemá pouze o dosavadního prezidentova tajemníka Ladislava Jakla a zástupce šéfa prezidentské kanceláře Petra Hájka.

Zda si budoucí prezident vezme do týmu kolegy, kteří s ním chystali volby, ukáže až čas. Otazníky visí například nad mluvčí Zemanova předvolebního týmu Hanou Burianovou nebo mediální poradkyní a bývalou mluvčí vlády Mirka Topolánka z ODS Janou Bartošovou.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme