Lichtenštejnové u Nejvyššího soudu neuspěli. Na majetek na Kolínsku nemají nárok

Nejvyšší soud odmítl dovolání Nadace knížete z Lichtenštejna a vládnoucího knížete Hanse Adama II. ve sporu o nemovitý majetek na Kolínsku. Rozhodoval před časem bez veřejného jednání, nyní zpřístupnil na webu odůvodnění. Podle dostupných informací jde o první publikované rozhodnutí v poslední vlně žalob podávaných Lichtenštejny u různých okresních soudů.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lichtenštejnský kníže Hans Adam II. a jeho manželka princezna Marie jdou před svým synem, lichtenštejnským dědičným princem Aloisem a jeho manželkou princeznou Sophií ve Vaduzu

Lichtenštejnský kníže Hans Adam II. a jeho manželka princezna Marie jdou před svým synem, lichtenštejnským dědičným princem Aloisem a jeho manželkou princeznou Sophií ve Vaduzu | Zdroj: Reuters

Žalobu o vyklizení nemovitostí a určení vlastnického práva podali Lichtenštejnové také k Okresnímu soudu v Kolíně, a to v roce 2018. Mířila na různé státní instituce, které nyní pozemky či jiné nemovitosti vlastní. Šlo například o Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, Státní pozemkový úřad, ministerstvo školství, Ředitelství silnic a dálnic, lesní a vodohospodářské podniky. Konkrétní katastry a parcelní čísla rozhodnutí Nejvyšší soud nezmiňuje.

Soud v Břeclavi odmítl nároky Lichtenštejnů na nemovitý majetek na jižní Moravě

Číst článek

Okresní soud žalobu Lichtenštejnů zamítl, neuspěli ani s odvoláním ke Krajskému soudu v Praze. Podle Nejvyššího soudu je také nesporné, že nemovitosti přešly na stát v roce 1945 dnem účinnosti dekretu, tedy před rokem 1948, který je hranicí pro většinu restitučních nároků.

„Žalobci se tudíž nemohou úspěšně domáhat ochrany vlastnického práva za použití obecných občanskoprávních institutů – žaloby na určení vlastnického práva, žaloby na vyklizení a žaloby na vydání věci,“ stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu. Lichtenštejnové neuspěli ani s poukazem na údajné vady konfiskačního řízení nebo procesní pochybení.

Podobné žaloby dostala v roce 2018 řada okresních soudů v Česku, rozhodují o nich různým tempem. Nadace v žalobách poukazuje na to, že poslední držitel rodových majetků František Josef II. z Lichtenštejna nebyl občan Německa, ale neutrálního Lichtenštejnska, navíc hlava suverénního státu.

Letos v únoru zamítl Okresní soud v Břeclavi další žalobu Lichtenštejnů na státní instituce. V řízení šlo například o lednický či valtický zámek, což je někdejší rodový majetek.

Rod držel v českých zemích rozsáhlý majetek, pozbyl jej v roce 1945 na základě Benešových dekretů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme