Nová vyhláška omezuje používání fosfátů

Koncentraci fosfátů v českých řekách a nádržích by měla zmírnit nová vyhláška, která ode dneška zakazuje vyrábět prací prášky s obsahem těchto škodlivin vyšším, než půl procenta jejich hmotnosti. Od října je pak obchodníci už nesmějí ani prodávat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Labe

Labe | Foto: Jan Rosenauer

Fosfáty se na znečištění vodních toků podílejí zhruba dvanácti procenty, zbytek připadá především na zemědělská hnojiva. "Co způsobují fosfáty ve vodě se dozvíte ve chvíli, kdy se půjdete koupat na své oblíbené koupaliště a místo vody tam najdete zelený povlak, který tvoří sinice a řasy, takzvaný vodní květ," říká Vojtěch Kotecký z hnutí Duha.

Vodní květ způsobuje u řady lidí alergické reakce a také odčerpává živočichům z vody kyslík. Například ústecká Setuza přešla na výrobu bezfosfátových prášků už na začátku června.

"Fosfáty jsou nahrazovány zeolity, což jsou vlastně uměle vyrobené látky pevného charakteru, podobné přírodním jílům. Jsou práškové konzistence a používají se jako změkčovače vody v bezfosfátových saponátech," říká mluvčí firmy Marie Logrová.

Podle Vojtěcha Koteckého jsme se vydali dobrým směrem, i když vyhláška zatím neřeší všechny zdroje fosfátů v domácnosti: "Například se ještě netýká tablet, které se používají v myčkách na nádobí, nicméně ty prací prášky jsou skutečně nejdůležitější zdroj a znamená to velké omezení znečištění, které z měst do řek plyne."

Ondřej Kubala, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme