O situaci v ČSSD jedná mimořádně svolané předsednictvo

Vyjednávání o prezidentském kandidátovi a situace v ČSSD - to jsou hlavní témata právě probíhajícího sezení předsednictva v Lidovém domě. Debakl obou prezidentských kandidátů, kteří ze hry vypadli už po prvních kolech dvojí volby, vyvolal vlnu kritiky členské základny k vedení strany. Jeho členové však naopak tvrdí, že v ČSSD spolu žádná křídla nesoupeří a vlastně ani neexistují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

logo ČSSD | Foto: Jan Rosenauer

Atmosféra uvnitř strany Vladimíra Špidly je napjatá poté, co dva její prezidentští uchazeči vypadli hned v prvních kolech dvou voleb. Napětí vzrostlo hlavně po pátečním volebním debaklu bývalého šéfa strany a navíc favorizovaného Miloše Zemana. Navíc se blíží stranický sjezd, který má v březnu zvolit nové vedení. Výsledky jednání předsednictva se čekají až v neděli pozdě večer.

Výsledky i průběh druhé prezidentské volby, včetně fotografií a zvukových příspěvků naleznete zde.

Fiasko zejména prezidentské kandidatury Miloše Zemana vyvolal v řadách ČSSD bouři. Neúspěch byl v centru pozornosti většiny delegátů sobotních krajských konferencí strany. Řada členů kritizuje stranické vedení a někteří hovoří o ostudě. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach věří, že šéf sociální demokracie Vladimír Špidla bude stát v čele strany i po jejím březnovém sjezdu. Na olomoucké krajské konferenci současně prohlásil, že jako člen nejvyššího vedení cítí spoluzodpovědnost za fiasko ČSSD v prezidentských volbách.

Obě neúspěšné volby označil za ostudu pro celou sociální demokracii šéf poslaneckého klubu ČSSD Milan Urban. Na středočeské konferenci prohlásil, že pokud bude strana nadále nejednotná, tak se stane soustem pro politické oponenty. Varovným signálem podle něj je také to, že nejvyšší orgány ČSSD o podpoře stranických kandidátů rozhodly, ale zákonodárci to nerespektovali.

Šéf Lidového domu a premiér Vladimír Špidla za hlavní příčinu neúspěchu druhé prezidentské volby považuje nevhodně zvolenou strategii. ČSSD prý udělala chybu, když na funkci nominovala člověka "ze svého jádra", bývalého předsedu Miloše Zemana. Špidla také poznamenal, že post předsedy strany bude na březnovém sjezdu rozhodně obhajovat.

Většina krajských organizací v sobotu předsedu Špidlu podpořila. Konkrétně jihomoravská, karlovarská, pardubická a středočeská ČSSD. Královéhradečtí sociální demokraté však Špidlovu nominaci na šéfa strany těsně odmítli. Jednání krajská konference ČSSD v Liberci ztroskotalo ještě dříve než začalo. Část členů totiž zpochybnila mandáty delegátů Liberecka zvolených na páteční okresní konferenci.

Jak v neděli večer před příchodem do Lidového domu uvedl místopředseda strany Zdeněk Škromach, jsou v podstatě dvě varianty - v nějakém rozumném termínu hledat kandidáta pro třetí volbu, pro kterého bude zajištěna dostatečná podpora. Druhou možností je v případě, že takový stav nenastane, najít způsob pro přímou volbu prezidenta. Šéf strany Vladimír Špidla už včera uvedl, že by předsednictvo mělo jasně stanovit metody a principy, jimiž se bude strana řídit při dalším vyjednávání.

Milan Kopp, Petr Doležel, Aleš Kouba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme